Při pašování heroinu byl v pondělí na Kenedyho letišti v New Yorku zatčen bývalý přední fotbalový rozhodčí Byron Moreno. Sáčky s drogou měl ekvádorský sudí připevněny na různých částech těla. Bývalý rozhodčí, který nechvalně proslul spornými výroky na mistrovství světa v roce 2002, skončil v cele bez možnosti zaplatit kauci.

Deset sáčků heroinu

Podle agentury AP na sebe Moreno po příletu z Ekvádoru upozornil tím, že byl velmi nervózní při obligátní prohlídce, načež u něj celníci objevili deset sáčků s heroinem.

I Morenova rozhodcovská kariéra před sedmi lety skončila neslavně. Píšťalku sám odložil po spekulacích o korupci, trestu od ekvádorské fotbalové federace a také kvůli kritice, která se na něj snesla na mistrovství světa v Koreji a Japonsku.

Na šampionátu se kontroverzními výroky přičinil o vyřazení Itálie v osmifinále s domácí Koreou (1:2 po prodloužení). V zápase vyloučil Franceska Tottiho za nafilmovaný pád, proti Italům nařídil spornou penaltu a kvůli ofsajdu, který ve skutečnosti nebyl, jim neuznal regulérní gól. Už tehdy se objevila podezření z korupce.

Posuďte Morenovo rozhodování při utkání Korea - Itálie

Skandálů bylo víc

Zanedlouho se postaral o další skandál, když v ligovém utkání mezi Quitem a Guayaquilem nařídil proti hostům dvě podivné penalty, neuznal jim regulérní gól a nastavil třináct minut, během nichž dali domácí dvě branky. Od domácí federace dostal trest na dvacet zápasů a FIFA ho pak vyřadila z mezinárodní listiny.

Gólman Gianluigi Buffon, který byl tehdy v brance rozčarovaných Italů, přijal zprávu o Morenově zatčení s humorem. "Už tehdy musel mít heroin. Ne ve slipech, ale v těle," prohlásil při vzpomínce na tehdejší křivdu, ale pak už vážně dodal: "Když se někdo ze sportovního světa zaplete s drogami, je to to nejhorší, co se může stát. Vždyť právě sport by měl chránit děti před podobnými nástrahami."