Tři z těsnicích spár na novém Lahovickém mostě neobstály při zatěžkávací zkoušce. Ministerstvo dopravy to zjistilo minulý týden, když nově dostavěný třiadvacetikilometrový jižní úsek pražského okruhu přebíralo od dodavatelů.

Nakolik to bude vadit, ukáže až skutečný provoz na nové části okruhu. Ten bude zahájen i navzdory závadám dnes po poledni. Dva odborné posudky, které má ministerstvo dopravy k dispozici, stojí totiž ve svých závěrech proti sobě.

Zatímco studie Českého vysokého učení technického uvádí, že závady bezpečnost neohrozí, jsou podle firmy Mott McDonald nedostatky vážné.

"Budeme požadovat, aby vznikl třetí posudek," řekl včera v Otázkách Václava Moravce v ČT náměstek ministra dopravy Radek Šmerda. Posudek by prý měla kvůli nezávislosti provést Technická univerzita v rakouském Innsbrucku.

Kvůli odhaleným závadám bylo ohroženo dnešní otevření dálničního úseku, jenž se cenou přes dvacet miliard korun řadí k nejdražším v Česku. Ministerstvo dopravy zvažovalo, že zahájení provozu odloží, což se už jednou stalo. Původní termín byl plánován na letošní duben. Studie ČVUT však podle slov Šmerdy vedení resortu přesvědčila, že "stavba neskýtá bezpečnostní rizika". Otevírání ve velkém stylu se však přesto nekoná.

Přestřihnout pásku přijdou sice ráno po deváté hodině prezident Václav Klaus i ministr dopravy Vít Bárta, slavnostní recepce ale následovat nebude.

Namísto toho se údajně bude podávat jen čočka a soda. "Má to vyjadřovat určitou symboliku ve vztahu k tomu, jak tady stavební zakázky doposud probíhaly," popsal v diskusním pořadu ČT Bártovo rozhodnutí Šmerda.

Na pražském okruhu se příliš nevydařil ani sobotní den otevřených dveří.

Program lidem sliboval prohlídku tunelů i mostu, avšak ta nakonec nebyla kvůli opožděným dokončovacím pracím možná. Tisíce návštěvníků se tak cítily podvedeny a spíše jako na pouti.

Autobus je vysadil na dálnici mezi skákacím hradem a stánkem s pivem. Jediné, čeho si tak mohli podle plánu opravdu užít, byla pětikilometrová bruslařská dráha.BRUSLAŘI
Bruslaři a cyklisté si v sobotu na novém úseku pražského okruhu přišli na své. Na Lahovický most ani do nového tunelu se ale návštěvníci dne otevřených dveří nedostali.
foto: HN - Jan Schejbal

Související