Stavební a developerská skupina PSJ zvyšuje obrat a zisk i v době krize. Zatímco objem zakázek v Česku a na Slovensku nyní stagnuje, počet jejích projektů v zahraničí stoupá.

"Naše exportní aktivity nejvíce vzrostly v loňském a letošním roce a pro příští rok chceme v této oblasti ještě posilovat," řekl František Vaculík, šéf představenstva PSJ.

"Nyní tvoří export zhruba třicet procent celkového obratu firmy, příští rok by mohl vzrůst až na čtyřicet procent," uvedl ještě.

Skupina PSJ buduje momentálně dva projekty v Rusku - dohromady téměř za osm miliard korun. Kromě výstavby obchodního centra M5 Mall ve městě Rjazaň zahájila v těchto týdnech výstavbu závodu na výrobu dřevotřísky v autonomní Republice Karélii. Firma kromě Ruska aktivně působí také v Tunisu a ve Vietnamu.

"Jestliže se tady některé zakázky utlumují a některé vyhrané tendry nebo zahájené projekty pozastavují, pak export nám umožňuje uplatnit část vlastních kapacit mimo domovský trh," podotkl předseda představenstva.

Některé developerské projekty však váznou i v zahraničí. Začátkem září vyšlo najevo, že historicky největší zakázka PSJ - polyfunkční centrum přibližně za 10 miliard korun - se do začátku zimních olympijských her v roce 2014 v ruském Soči postavit nestihne. "Ruskému investorovi Newland se nepodařilo naplnit podmínky pro otevření financování. Do konce roku však chceme jednání obnovit tak, aby se projekt mohl případně nastartovat po olympiádě," prohlásil František Vaculík.

PSJ patří k dvacítce největších stavebních firem v Česku podle obratu. Skupina očekává za letošní rok jeho zvýšení na 5,5 až 6 miliard korun a růst zisku na 150 milionů. Loni dosáhly konsolidované výnosy celé skupiny 3,94 miliardy korun a zisk 136 milionů.

Jihlavská firma se specializuje na výstavbu bytových domů, kancelářských budov nebo supermarketů. PSJ letos předala developerské Passerinvest Group dokončenou kancelářskou budovu Filadelfie v Praze, jež je součástí administrativního komplexu BB Centrum. Pro developera ECM má nasmlouvané projekty v Praze na Pankráci včetně sedmipodlažní budovy City Deco. Stojí také za rekonstrukcí Obecního domu v Praze.

Související