Ve Spojených státech zkrachovalo minulý týden šest dalších malých bank. Od počátku roku tak v americkém bankovním sektoru skončilo 125 bank, z nichž většinu tvořily místní "komunitní" banky.

Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) uzavřela v pátek tři malé banky ve státě Georgia a po jedné ve Wisconsinu, Ohiu a New Jersey. Největší z nich byla georgijská People Bank ve Winderu, s celkovými aktivy 447,2 milionu dolarů (8,5 miliardy korun). Všech šest bank převezmou jejich vesměs místní konkurenti, například banky v Georgii získá Community & Southern Bank v Carrolltonu.

Počet krachů bank v USA výrazně vzrostl v souvislosti s finanční krizí a hospodářskou recesí. Loni muselo skončit 140 ústavů, zatímco v roce 2008 jich bylo 25 a ještě o rok dříve pouze tři. Počty uzavřených bank však zůstávají hluboko pod úrovní přelomu 80. a 90. let, kdy doznívala krize záložen a jenom v roce 1989 skončilo 534 bank.

Předsedkyně FDIC Sheila Bairová nedávno uvedla, že její agentura letos očekává vyšší počet bankrotů než loni, avšak s nižší úhrnnou hodnotou aktiv. Největší padlou bankou za poslední finanční krize byla Washington Mutual, jež skončila v září 2008 a měla aktiva 307 miliard dolarů. Hospodářské oživení v USA již oživilo ziskovost velkých finančních ústavů. Sektor komunitních bank však v oživování zaostává, protože malé banky drtí špatné úvěry, zejména komerčních nemovitostí, kde jsou tyto ústavy angažovány více než velké bankovní domy z Wall Street.

Související