Teror v Kambodži

Rudí Khmerové vládli v Kambodži v letech 1975 až 1979, kdy se snažili vytvořit beztřídní agrární společnost bez peněz, vlády práva, osobní svobody, rodinných vztahů i individuálního myšlení a technických vymožeností.

O pád vražedného režimu se postarala vietnamská armáda, která obsadila kambodžskou metropoli Phnompenh jako reakci na přeshraniční útoky ozbrojených skupin Rudých Khmerů.

Mezinárodní trestní tribunál pro Kambodžu formálně obvinil čtyři bývalé vysoké představitele režimu Rudých Khmerů z genocidy a dalších zločinů. Obviněním začíná proces s vrcholnými činiteli tohoto komunistického režimu, který ve druhé polovině 70. let připravil o život 1,7 milionu lidí. Soudní líčení by mělo začít v polovině příštího roku.

Před tribunálem se budou zodpovídat hlavní ideolog a druhý nejvyšší činitel režimu Nuon Chea (84), expremiér Khieu Samphan (79), Ieng Sary, bývalý ministr zahraničí a třetí nejvyšší činitel Rudých Khmerů, a Ieng Thirith, jeho manželka, někdejší ministryně sociálních věcí a "první dáma" Rudých Khmerů. Oběma manželům je přes osmdesát let. Všichni čtyři byli obviněni z genocidy, ze zločinů proti lidskosti, z válečných zločinů a z vraždy, mučení a náboženské perzekuce.

Čtveřice, která je ve vazbě od roku 2007 a která bude souzena současně, jakoukoli vinu popírá. V dokumentárním filmu Nepřátelé lidu, jehož autorem je jeden z kambodžských novinářů, nicméně Nuon Chea přiznal, že režim vraždil "zrádce", kteří nemohli být "převychováni či napraveni".

"Tito lidé byli považováni za zločince. Byli zabiti a eliminováni. Kdybychom je nechali žít, bylo by směřování strany ohroženo. Byli to nepřátelé lidu," vysvětlil svůj názor ve snímku tento ideolog.

Soud s čtveřicí předních Rudých Khmerů bude už druhým procesem se špičkami dřívějšího režimu. V červenci byl odsouzen Kang Kek leu, velitel neblaze proslulé kambodžské věznice S-21, známý též pod přezdívkou Duch.

Kang Kek leu byl shledán vinným z účasti na vraždách a mučení a ze zločinů proti lidskosti. Tribunál ho odsoudil k 35 letům vězení, z nichž si však odpyká pouze 19. Soud totiž do trestu započítal 11 let, které už Kang Kek leu strávil ve vazbě, a pět roků, po které byl prý nezákonně zadržován kambodžskou armádou v době, kdy ještě neexistoval nynější mezinárodní trestní tribunál.

Někdejší kat režimu Rudých Khmerů se proti rozsudku odvolal. Odvolání podala i prokuratura, která pro Kang Kek leua požadovala 40 let vězení. Kan Kek leu mimo jiné ve svých výpovědích uvedl, že "většinu poprav nařizoval Nuon Chea, a ne šéf Rudých Khmerů Pol Pot", čímž potvrdil názor vyšetřovatelů, že ideolog Nuon Chea stál za většinou režimních čistek.

Na tribunál je vyvíjen tlak, aby s procesem výše uvedené čtveřice pokročil, protože řada pohlavárů Rudých Khmerů, včetně Pol Pota, již zemřela. Nuon Chea a Khieu Samphan trpí vysokým krevním tlakem a oba už prodělali infarkt. Ieng Sary má problémy se srdcem a Ieng Thirith trápí chronické duševní i fyzické nemoci, uvedli jejich obhájci.

Proces by mohla zbrzdit i kambodžská vláda jedné strany, která nikdy plně mezinárodní tribunál nepodpořila a má historické vazby na Rudé Khmery. K bývalým stoupencům Rudých Khmerů bývá řazen například současný kambodžský premiér Hun Sen, jenž varoval před vypuknutím nové občanské války v zemi, pokud by soud rozšířil své vyšetřování až do počátků revoluce.

Tribunál obhajuje délku procesu tím, že se jedná o nesmírně složitou záležitost. Velká část z 350 000 stran soudních spisů musela být například přeložena do angličtiny a francouzštiny. Problémy působí i fakt, že řada operací režimu Rudých Khmerů je zahalena tajemstvím, takže bude těžké prokázat spoluvinu obviněných.