Několik metrů vysoký dřevěný kříž stojící doposud před palácem polské hlavy státu, který v posledních týdnech rozdělil Poláky, odnesl ve čtvrtek ráno bez předchozího upozornění šéf prezidentské kanceláře Jacek Michalowski do kaple uvnitř paláce. Kříž krátce po dubnovém leteckém neštěstí, při němž zahynul prezident Lech Kaczyński a desítky osobností veřejného života, vztyčili skauti.

"Kříž se stal rukojmím politické hry a světonázorových sporů," prohlásil na dnešní tiskové konferenci Michalowski. Trvající hádky o kříž podle něho narušovaly autoritu státu a církve a zraňovaly náboženské cítění mnoha Poláků.

Z kaple v prezidentském paláci má být kříž přenesen do nedalekého akademického kostela svaté Anny, což dnes potvrdila varšavská arcidiecéze. Na tomto scénáři se už v červenci krátce po svém zvolení dohodl prezident Bronislaw Komorowski z liberální Občanské platformy premiéra Donalda Tuska se zástupci katolické církve a skautů.

Místo kříže chtějí pomník

Proti tomuto rozhodnutí se tehdy zvedla vlna protestů. Před prezidentským palácem se vytvořila skupina samozvaných obránců kříže. Tito krajně konzervativní příznivci tragicky zemřelého prezidenta Lecha Kaczyńského ho chtěli střežit, dokud na jeho místě nebude postaven pomník. S tím ale nesouhlasí ani prezident, ani varšavská radnice. Zástupce "obránců kříže" dnes ujistil, že se budou před sídlem hlavy státu modlit tak dlouho, dokud jejich požadavek nebude splněn.

Začátkem srpna, kdy měl být kříž původně přestěhován, se před prezidentským palácem rozhořely hádky a strkanice. Policie musela dav rozvášněných "obránců kříže" krotit. Na jejich stranu se postavil šéf největší opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, dvojče zemřelého prezidenta.

Zhruba před měsícem policie před křížem postavila železné zátarasy, jeho "obránci" tak k němu už bezprostřední přístup neměli. Před palácem se ale i tak stalo několik incidentů, u kterých zasahovala policie,
"To, co se teď stalo, je podle mě hanebné, protože... takto se debata a dialog nevede, tak nečekaně, bez dohody na společném stanovisku (k té záležitosti)," reagovala na přestěhování kříže Malgorzata Wassermannová, dcera poslance PiS Zbigniewa Wassermanna, který zahynul u Smolenska.

Pouť do Smolenska

Koncem minulého týdne část pozůstalých po obětech leteckého neštěstí u Smolenska navrhla, že kříž příští měsíc vezmou na místo katastrofy. Jiným se ale tento nápad nelíbil.

"Je to dobře, ale je to pro mě překvapení, neměli jsme o tom informace," řekla Ewa Komorowská, vdova po náměstkovi ministra obrany Stanislawowi Komorowském. Komorowská je autorkou iniciativy k převezení kříže do Smolenska.

Nyní se hovoří o tom, že by kříž na pouť do Smolenska vzali pozůstalí obětí letecké katastrofy, a pak ho přivezli zpět do Polska. Pouť někteří z nich plánují na 10. října, kdy od neštěstí uplyne půl roku.