Obchodníci na chicagské burze CME Group si v pondělí po půl čtvrté odpoledne museli připadat jako v Jiříkově vidění. Aktivita obchodování se u některých kontraktů z ničeho nic náhle zvýšila až šedesátkrát a prudce začala kolísat i jejich cena.

Za všechno mohla samotná burza, která nedopatřením poslala do burzovního elektronického systému během pouhých šesti minut desítky tisíc obchodních příkazů. Ty měly být původně vloženy do testovacího systému burzy. Buď lidskou chybou, nebo selháním počítače ale nakonec skončily na reálném trhu.

Mluvčí burzy Michael Shore sice nejprve tvrdil, že chyba neovlivnila ceny obchodovaných derivátů, později ale přiznal, že to nemůže ověřit. Obchodníci na trzích s kovy a energiemi, kterých se chybné příkazy týkaly, ovšem listu Financial Times potvrdili, že došlo k neočekávaným a prudkým pohybům cen některých kontraktů.

Burza vydala prohlášení, že v okamžiku, kdy se dozvěděla o problému, začala ihned jednat s postiženými klienty o nápravě. Chce prý zajistit, aby žádný investor neutrpěl v důsledku její chyby finanční ztrátu. Mluvčí burzy ovšem naznačil, že "postiženi" by mohli být i ti investoři, kteří na rapidním skoku cen vydělali. Burza prý nemá v úmyslu zrušit žádný z obchodů, který byl v daném období uzavřen.

Jak ale uvedla agentura Bloomberg, sama CME Group mluví o chybných příkazech jako o "phantom orders". Podle definice, kterou používá ve svých stanovách, je to příkaz, jenž nebyl autorizován žádnou osobou, ale byl způsoben chybou, poruchou nebo nedbalostí v systému burzy.

Všechny transakce provedené na základě těchto chybných příkazů by měly být podle pravidel burzy zrušeny.