Tenista Rafael Nadal vyhrál poprvé v kariéře US Open. Nejvýše nasazený porazil ve finále, odloženém o den kvůli dešti, Srba Novaka Djokoviče ve čtyřech setech 6:4, 5:7, 6:4 a 6:2. Španělský tenista se tak stal sedmým hráčem historie, který během kariéry triumfoval na všech čtyřech grandslamech.

"Tohle je víc, než o čem jsem snil, a bude neuvěřitelné, až budu za pár vteřin držet pohár," řekl Nadal při slavnostním vyhlášení. Stříbrnou trofej následně zvedl nad hlavu a lehce políbil.

Celkově získal Nadal svůj devátý titul na turnaji velké čtyřky. Před US Open pětkrát opanoval antukové French Open, dvakrát vyhrál Wimbledon a jednou se radoval z vítězství na Australian Open.

Nadal je prvním Španělem, který v New Yorku triumfoval po 35 letech. V roce 1975 dokázal US Open vyhrát Manuel Orantes.

Do utkání přitom Nadal vstupoval s vědomím, že poslední tři duely s Djokovičem prohrál, přičemž se vždy hrálo na tvrdém povrchu. Cestou na kurt nabuzený rodák z Mallorky oblečený do černého, v útrobách stadionu krátce říkal: "Musím hrát dobře, protože ty předchozí zápasy tomu tak nebylo. Novak je skvělý a je složité ho porazit."

Zápas se měl hrát v neděli, ale kvůli dešti ho pořadatelé přeložili až na pondělí. Djokovič v krátkém rozhovoru s bývalou tenistkou Mary Joe Fernandezovou přiznal, že mu den volna pomohl. "Rafa je letos nejlepší a bude motivovaný vyhrát poslední grandslam, ale já ze sebe chci dostat to nejlepší, co umím," slíbil srbský tenista.

V tradičním zahajovacím ceremoniálu mimo jiné nad stadionem Arthura Ashe přelétly stíhačky a pak už začala tenisová bitva. Už první výměna naladila zaplněné hlediště na duel plný dlouhých výměn.

A Nadal začal zostra. Jeho údery měly razanci i přesnost a díky tomu vzal Djokovičovi hned první podání. Srb sice získal servis zpět ve čtvrté hře, ale vzápětí v dlouhém osmiminutovém gamu prohrál znovu to své a frustrován rozmlátil raketu o kurt. Nadalovi už set neunikl a v tom případě stála na jeho straně statistika: ze 107 zápasů, v kterých získal první set, nakonec prohrál pouze jediný.

Ve druhém setu se Djokovič zvedl jako proti Rogeru Federerovi v semifinále a po jedenácti vyhraných míčích v řadě vedl 4:1. "Rafa nevypadá dobře," mínil čtyřnásobný vítěz US Open John McEnroe, ale Nadal ho vyvedl z omylu. Zarputile bojoval a srovnal na 4:4.

Zápas pak na dvě hodiny přerušila dešťová přeháňka. Po pauze získal set Djokovič díky brejku ve dvanácté hře a chybám soupeře. Nadal ztratil až v sedmém utkání turnaje vůbec poprvé set.

O zisku třetího setu rozhodl Nadal brejkem ve třetí hře, v které předvedl skvělý křížný bekhendový prohoz. Rozhodčí musel uklidňovat rozbouřené publikum. Rozjetý Nadal nadále skvěle podával a už si nenechal životní šanci proklouznout mezi prsty. Djokovič se snažil, bojoval a střílel vítězné rány z forhendu, přesto ztrácel.

Nadal se stále skvěle pohyboval a od stavu 0:1 získal v poslední sadě pět her v řadě. Mečbol využil při svém podání a chybě Djokoviče z forhendu. Španěl pak tradičně upustil raketu, lehl si na pár vteřin na zem a chytil se za hlavu. Sundal si čelenku z hlavy, objal se z Djokovičem a ještě jednou poklekl uprostřed kurtu na zem.

"Musím Rafovi pogratulovat. Momentálně je nejlepší na světě a tuhle trofej si zaslouží," klaněl se Djokovič Nadalovi. "Taky ti gratuluji a tenhle pohár určitě brzy získáš," vrátil Nadal kompliment.

V žebříčku si Nadal upevnil pozici světové jedničky. Djokovič měl už před zápasem jisté, že se posune na druhé místo světa.

Djokoviče nyní čeká rychlý přesun z Ameriky do Evropy. Od pátku by měl plnit roli jedničky srbského týmu v semifinále Davisova poháru proti českému výběru. Utkání se hraje v hale v Bělehradu.

US Open, mezinárodní tenisové mistrovství USA (tvrdý povrch, dotace 10,508.000 dolarů):

Muži:

Dvouhra - finále:

Nadal (1-Šp.) - Djokovič (3-Srb.) 6:4, 5:7, 6:4, 6:2.

Statistika:

Esa: 8:5. Dvojchyby: 2:4. Nevynucené chyby: 31:47. Vítězné údery: 49:45. Využité brejkboly: 6 z 26 - 3 ze 4. Celkem získané míče: 136:119. Čas: 3:43.