Korupce ve veřejných zakázkách, nedostatečná efektivnost státní správy nebo podpora obnovitelných zdrojů energie, která má zdražit energii pro průmysl, vadí českým průmyslníkům. Na sněmu Svazu průmyslu a dopravy ČR konaném v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně to v pondělí řekl předseda svazu Jaroslav Míl. Svá slova směřoval k premiéru Petru Nečasovi s tím, že nová vláda je na druhou stranu první, která začala konat hned po svém nástupu do funkce a je pro firmy vládou naděje.

Nečas v Brně připomněl, že aktuální prioritou vlády je stabilizace veřejných financí, protože pak může v Česku pokračovat zdravý hospodářský růst. "Tato země projedla období silného ekonomického růstu, nedošlo ke klíčovým strukturálním změnám. Žití na dluh se stalo součástí širší společenské kultury," řekl Nečas. Podle něj stát "musí být ten první", kdo žití na dluh změní.

Míl doufá, že vládou slibované reformy ale nezůstanou jen na papíře. Podle něj totiž podnikatelé vedle vlády s jasně formulovanou vizí potřebují například i pružnou vymahatelnost práva.

Stát jako partner

"Naděje, že synonymem pro slovo korupce nebudou státem organizovaná výběrová řízení, naděje k návratu do stavu, kdy lidé začnou vnímat stát jako partnera," uvedl Míl. Podnikatelé podle něj potřebují také pružnou vymahatelnost práva a vládu s jasně formulovanou vizí, které se podaří prosadit nutné reformy.

V otázkách korupce byli podle Míla podnikatelé svědky nových metod, jejichž hodnota se zvedla o řád. Jedná se o dodávky pro armádu, do nemocnic, výstavbu dopravní infrastruktury. "To, co je na centrální úrovni, najdeme i na úrovni krajů a těch největších obcí. Pokud se nepřestane krást, nemůže být úspěšná bolestivá politika snižování dluhu ve veřejných rozpočtech," řekl Míl.

Dalším problémem je podle průmyslníků rozbujelá státní správa, kterou dosud nikdo nenašel odvahu zásadně modernizovat, snížit její náklady a naopak zvýšit efektivnost. "Stát si musí umět vystačit s tím, co má k dispozici," řekl Míl. Kroky nyní realizované mají podle něj podporu podnikatelů.

Podpora vědy jen v rentabilních oborech

Rezervy jsou podle něj i v oblasti školství. Stát si nemůže dovolit realizovat výzkum na všech frontách a má jej podpořit v oborech, které nejvíce přispívají k růstu HDP. Stát má podle Míla dávat peníze výzkumným organizacím a ne institucím. O peníze mají školy soupeřit.

S tím souhlasí i Nečas, podle kterého by měly jít peníze spíše na konkrétní projekty. "Maximum prostředků musí být vysoutěženo," prohlásil Nečas s tím, že by se přesto neměl jednostranně upřednostňovat aplikovaný výzkum. Celkový balík peněz na vědu a výzkum by měl být v příštím roce 25,4 miliardy, tedy stejně jako letos.

Podnikatelé zároveň podle Míla vyžadují komplexní novelu zákoníku práce. Svaz se staví kriticky k současnému návrhu dílčí novely.

Největším příkladem selhání státu je podle Míla oblast energetiky a životního prostředí. "Osm let upozorňujeme na náklady nesmyslných podpor," řekl Míl, podle něhož bude účet za podporu obnovitelných zdrojů energie menší, než se v médií uvádí.

V otázce podpory exportu požaduje Svaz průmyslu a dopravy sjednocení činnosti vládních agentur, což má vést k vyšší efektivnosti.

Závěrem svého prohlášení Míl řekl, že v současné době jsou bohužel často více slyšet lidé, kteří chtějí hodnoty přerozdělovat, než ti, kteří je vytvářejí. "Nejdříve je potřeba koláč upéct, než ho můžeme rozdělit," řekl.