Na závěr rozhovorů mezi francouzským ministrem pro imigraci Ericem Bessonem a rumunským ministrem zahraničí Teodorem Baconschim státníci oznámili, že ukončují spory, které stejně nikam nevedly. 

Besson do Bukurešti přiletěl na jednodenní návštěvu společně se státním tajemníkem pro evropské záležitosti v úřadu ministra zahraničí Pierrem Lellouchem. Oba mají za sebou již podobnou misi do Bruselu, kde si vyjasňovali postoje s Evropskou komisí.

"Myslím si, že je čas ukončit sterilní polemiku," prohlásil Baconschi. "Ti, kteří dnes očekávali utkání Francie-Rumunsko, jsou zklamaní," dodal k tomu Besson. Francouzský činitel si zároveň pochvaloval konstruktivního ducha na dvoustranném jednání. 

Ve stejný den Evropský parlament vyzval Francii i další státy EU, aby zastavily deportaci Romů. Kromě politiky Nicolase Sarkozyho kritizoval i laxní postup Evropské komise, která prý včas nezakročila.

Od levicových politiků a zákonodárců středu se na Paříž snesla kritika kvůli "neslučitelnosti s právy EU". Francouzská vláda se ale hájí tím, že pokud by Romové měli platná povolení k pobytu, k jejich vyhoštění ze země by nedošlo. A právě kvůli nejasnosti v porušování zákonů byli kritizováni také členové Evropské komise.

Jak již dříve EK uvedla, jednoznačně platí, že v Evropě není místo pro rasismus ani pro jakoukoli formu xenofobie. Jediné, co ale zatím s "dobrovolným" odsunem (každá rodina totiž od vlády dostává příspěvek 300 eur za dospělého a sto eur za každé dítě) udělala, bylo to, že požádala Francii, aby jí předala více informací o celém případu. Podle nich poté bude situaci analyzovat, až dojde k jednotnému závěru.

"(Parlament) je znepokojen opatřeními, která přijaly jak francouzské úřady, tak i úřady dalších členských států vůči Romům a kočovným lidem a která počítají s jejich vyhoštěním," uvedli zákonodárci ve čtvrtečním závěrečném prohlášení.

Poslední týdny je Francie kvůli vystěhování Romů pod ostrým dohledem takřka ze všech stran. Jen od začátku roku za své hranice vystěhovala přes osm tisíc Romů a chce v tom nadále pokračovat. A podobný model francouzského vzoru chce ale praktikovat také Itálie a Německo.

Navíc na společné rozhovory pozvala jen některé země. A chybělo jak Česko, tak i Rumunsko a Bulharsko, kterých se situace bezprostředně týká. Kritizoval to ostatně i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Vyhošťování provází také tisícové protesty, a to v samotné zemi galského kohouta i po celé Evropě. To nakonec vyprovokovalo Bessona a Lellouche, kteří se vydali jednat přímo do Rumunska.

"Francie bude požadovat záruky v oblasti policejní a soudní spolupráce, boji proti obchodování s lidmi a integrace Romů v Rumunsku," řekl ještě před návštěvou Lellouche.

Jak také dodal, stát může na podporu začlenění do společnosti z evropských fondů získat až jednu miliardu eur.