Nyní úřady připravují zpřístupnění nalezených hrobek, vil a ulic turistům. V zemi, proslavené pyramidami, budou mít příležitost vidět město z klasického období.

"Návštěvníci uvidí, jak ti lidé tehdy žili, jak pohřbívali mrtvé, jak vypadal život v jejich domech a jak obchodovali na hlavním náměstí - agoře. O letovisku Marina slyšeli všichni, teď poznají také její historickou tvář," řekl místní inspektor pro památky Ahmad Amín.

Historickou část Mariny objevili v roce 1986 čínští dělníci, když začali na písčitém pobřeží stavět silnici k letovisku. Narazili tehdy na hroby a základy domů města založeného ve 2. století před naším letopočtem.

Asi kilometr čtvereční byl vyčleněn archeologům. Zásadní byl polský výzkum v 90. letech. Ze země tehdy začalo vyrůstat prosperující přístavní město, které bývalo domovem 15 tisíc obyvatel, z něhož se vyváželo do měst kolem Středozemního moře obilí, dobytek, víno a olivy.

Obchodníci bydleli v dvoupatrových vilách postavených kolem klikatých ulic. Domy měly sloupová nádvoří, kolem nichž byly obytné místnosti a modlitebny. Dešťová voda se sváděla dutými pilíři do podzemních kanálů, které ji odváděly do rodinných zásobníků, splašky mizely v důmyslné kanalizaci.


Společenské a ekonomické srdce města bylo v průsečíku dvou hlavních ulic. Dodnes jsou tam zbytky basiliky, což bylo původně kryté shromaždiště. Když se římskou říší rozšířilo křesťanství, stal se z něj kostel. Pod jeho polokruhovým sloupovím lemovaným lavicemi se projednávaly obchody, a pak se účastníci vydali do lázní přes ulici. Z některých domů se dochovaly až dvoumetrové řecké sloupy a světlé vápencové stěny.

 

 

starověké město Leukaspis

 

Zdrojem živobytí města, založeného jako přepravní zastávka na obchodní cestě mezi Egyptem a Libyí, bylo moře. Později se z města začalo vyvážet zboží z okolních farem, nejčastěji na nejblíže položenou Krétu, vzdálenou 480 kilometrů. A z moře přišla také zkáza. Roku 365 Leukaspis těžce poškodilo zemětřesení s centrem u Kréty. Vyvolalo vlnu tsunami, která zničila nejen Leukaspis, ale také Alexandrii.

 

starověké město Leukaspis

 

Vlivem špatných hospodářských poměrů následujících let a také vlivem rozpadu římské říše pak většina obydlí zanikla. Nedochoval se ani přístav.

starověké město Leukaspis

Otevření vykopávek má do místa, navštěvovaného nyní jenom Egypťany, přivést cizince, kteří tráví zimy v letoviscích nedalekého Tuniska. Ačkoli mají být vykopávky zpřístupněny v půlce září, zbývá ještě udělat mnoho práce.