Kvůli rostoucímu množství lidí ve finančních potížích se zvýšil počet nabízených aut, na která se vztahuje exekuce. V posledních měsících vzrostlo množství nabídek vozů v exekuci na trojnásobek, oznámil největší tuzemský autobazar AAA Auto.

Podle ředitele výkupu AAA Auto Petra Vaněčka se lidé většinou snaží prodat vůz, který ještě není v centrální evidenci exekucí a není tak na první pohled zřejmé, že s automobilem už může disponovat jedině exekutor.

"Podvodníci se takto pokouší narychlo zpeněžit svá auta všech cenových kategorií. Odhalili jsme nabízené vozy v exekuci, které měly hodnotu 30.000 Kč i půl milionu korun," dodal Vaněček.

Auta, která jsou součástí exekuce, se lidé nesnaží nabízet jen přes autobazary, ale i na inzeráty, kde se rovněž množí nabídky podezřele levných aut. Zatímco velké bazary v podobných případech garantují vrácení peněz, při koupi auta na ulici je výrazně vyšší riziko, že kupec zůstane bez auta i peněz.

I v AAA se podle Vaněčka stal případ, že na již prodaný vůz vznesl dodatečně nárok exekutor. "Společnost v takovém případě přes veškerou finanční náročnost bere riziko kompletně na sebe a zákazníkovi vrací celou zaplacenou částku, kterou následně v soudním sporu vymáhá po bývalém majiteli, který zatajil, že vůz již spadá do exekuce," dodal.

V tuzemské centrální evidencí exekucí je letos evidováno přes milion probíhajících exekucí. Automobil, který je součástí exekuce, exekutoři zabaví bez jakékoliv náhrady a majiteli pak nezbude nic jiného, než vzniklou škodu vymáhat po původním majiteli.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru