Slovensko čelí rostoucí kritice kvůli odmítnutí finanční pomoci Řecku. Ministři financí eurozóny se dnes na jednání v Bruselu shodují, že Slováci poškodili vlastní zájmy, podle některých diplomatů mohou navíc jen těžko očekávat, že s nimi budou ostatní státy v budoucnosti solidární.

"Slovensko to muselo odsouhlasit. Nová vláda však dohodu zapřela. To není přijatelné," řekl novinářům rakouský ministr financí Josef Pröll. Podle něj šéfové státních pokladen zemí platících evropskou jednotnou měnou budou na Bratislavu tlačit, aby brala v budoucnosti své závazky vážněji. Slovenský ministr financí Ivan Mikloš se ale v izolaci prý necítí. "Alespoň zatím ne," uvedl ještě před začátkem jednání.

Na postoj Slovenska, které mělo poskytnout úvěr 816 milionů eur (zhruba 20 miliard korun), si stěžují i samotní Řekové. "Je to velmi špatný signál pro Evropskou unii jako celek," řekl řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu.

Ještě daleko ostřeji se ovšem o Slovensku vyjadřují diplomaté, kteří nechtějí být citováni. "Jsem zděšený a šokovaný, že některý země se takto může chovat. Je to tak zjevná ukázka nejednoty a odmítnutí nést odpovědnost za náš společný osud v eurozóně," řekl agentuře Reuters nejmenovaný diplomat.

Podle některých zdrojů z Bruselu je poměrně dobře možné, že slovenský krok by se mohl negativně odrazit na jednání o rozpočtu EU pro roky 2014 až 2021. Evropská unie v současnosti zhruba jednu třetinu ročních rozpočtových výdajů, které činí zhruba 130 miliard eur (zhruba 3,2 bilionu korun), posílá do chudších regionů, mezi něž patří i Slovensko. "Slovensko se střelilo do vlastní nohy," dodal další z nejmenovaných diplomatů.

Určité problémy při vyjednáváních přitom připustil i eurokomisař pro rozpočet Janusz Lewandowski. "Rozhodně jim to nijak nepomůže," uvedl.

Der Standard kritizuje i Česko

Rakouský deník Der Standard v úterý již podruhé ve svém komentáři ostře kritizuje odmítnutí Slovenska podílet se na finanční pomoci eurozóny zadluženému Řecku. Zmiňuje se i o odmítavém postoji české vlády. Podle něj by se politici měli naučit "malou násobilku EU - že solidarita je nad profit". Slovenská premiérka Iveta Radičová v rozhovoru v deníku ale "falešnou solidaritu" odmítá.

Komentátor píše, že při posledním setkání ministrů financí zemí sedmadvacítky se Slovák Ivan Mikloš a Čech Miroslav Kalousek stali terčem kritiky. "Právem. Oba patří k vládám, které se vehementně vyslovily proti pomoci EU Řecku a také proti celému záchrannému eurobalíčku, přestože se na tom všichni společně dohodli," uvedl Der Standard. Připomíná zároveň prohlášení šéfa slovenské diplomacie Mikuláše Dzurindy, podle něhož solidarita zodpovědných s nezodpovědnými jen povzbuzuje populisty k tomu, aby prohýřili své peníze a pak se nechali zachraňovat.

Komentátor míní, že eurozóna je osudové "společenství solidarity". Takové uskupení se podle něj "v hodině nouze neptá", proč členovi EU hrozí pád, protože všem hrozí řetězová reakce. "Nejdřív se musí zachraňovat, spolupracovat, rozložit zátěž. Člověk taky nenechá oběť nehody vykrvácet na ulici jen proto, že jela lehkomyslně," píše Der Standard.

Radičová: Partner, který podvádí rodinu, si nezaslouží falešnou solidaritu

Důsledky jako zostření stabilizačního paktu se prý mohou vyvodit až po pomoci. "Předtím by se měli Dzurindové této unie naučit malou násobilku EU: Solidarita je nad profit," uzavřel deník, který v úternímm vydání otiskl i rozhovor se slovenskou premiérkou.

Radičová se v něm ptá, co škodí EU víc: "Když existuje prostor pro dialog nebo když se vyžaduje tichý souhlas se stisknutými zuby? Nazvat věci pravými jmény není přece žádný přečin proti EU, naopak."

Když prý partner podvádí a tvrdí, že má příjem, přestože už dlouho nevydělává, jen si půjčuje peníze a nosí je domů jako výplatu, tak to také škodí rodině, uvedla příměr předsedkyně slovenské vlády. "Falešnou solidaritu odmítáme, protože se zakládá na přehlížení problémů," dodala.