Lidem pracujícím ve veřejné správě a službách platy v příštím roce většinou o něco klesnou. S desetiprocentním snížením stávajícího tabulkového platu mohou již téměř jistě počítat hasiči, policisté nebo vojáci a také lidé pracující pro církve. Snižování platů sice bude možné zmírnit tím, že se zaměstnavatel s některými lidmi rozloučí. V řadě organizací se ale kvůli šetření místa škrtala už letos a další propouštění není reálné.

Výplatní pásky chce ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek již od ledna mnohem výrazněji proměnit úředníkům, lékařům nebo zdravotním sestrám ve veřejných nemocnicích a řadě dalších lidí pracujících pro stát. V jejich případě se teď nehraje "jen" o desetiprocentní snížení tabulkového platu. Tabulkové platy, na které je ze zákona nárok, se totiž přestanou zvyšovat spolu s narůstající praxí. Zdravotní sestra s 20letou praxí by tak podle Drábkova návrhu měla stejný základní plat jako její kolegyně čerstvě pro škole.

Na novém systému by si mohli o něco polepšit právě mladí lidé. Všem má být podle Drábka snížení tarifních platů kompenzováno osobním příplatkem. O tom, jak bude vysoký, rozhodne šéf. Slabinou těchto plánů je ale to, že na příplatky nebude dost peněz. Příplatek se také bude počítat z nižšího základu než nyní. Ministr Drábek v rozhovoru pro HN říká, že práce pro stát bude zajímavá zejména pro pracovité a kvalifikované lidi.

HN: Jak lukrativní podle vás bude pracovat v příštích letech pro stát nebo ve sféře, která je financována státem?

Chtěl bych dosáhnout toho, aby pracovat pro stát bylo výhodné v těch případech, kdy se jedná o kvalifikovaného a pracovitého člověka a aby to bylo mnohem výhodnější než pro člověka, který kvalifikovaný a pracovitý není.

HN: Děláte velkou revoluci v platech. Příští rok na ně ale celkově půjde méně peněz. S jakými výhledy počítáte pro další roky?

Já bych to nenazval revolucí. Pro rok 2011 předpokládá návrh státního rozpočtu snížení objemu mzdových prostředků o deset procent a poté předpokládá programové prohlášení vlády a koaliční dohoda udržení tohoto objemu další minimálně dva roky. To znamená minimálně roky 2012 a 2013.

HN: Jste připraven zachovat určité zvyšování platu s věkem a udělat například zdravotníkům takovou výjimku, jakou si vyjednal ministr školství Josef Dobeš (VV) nebo ministr obrany Alexandr Vondra (ODS)?

Budeme o tom ještě dál jednat. Na úrovni vlády i na bilaterální úrovni s jednotlivými ministry. Chtěl bych zdůraznit, že žádné z těch jednání není dokončeno. Ano, jednám s ministrem Dobešem o tom, jak zajistit, aby určitá výše osobního příplatku musela být ředitelem učitelům přiznána.

Aby se prostě ty peníze, které jsou určeny pedagogickým pracovníkům, nepoužily na něco jiného. Je zřejmé, že výsledek té dohody bude dobrým precedentem pro jednání i s jinými obory a já se tomu jednání vůbec nebráním.

HN: Ve vašem návrhu se hýbe také s výší osobního příplatku. Zvyšuje se sice procentně na dvojnásobek, ale základ, ze kterého se počítá, se má naopak snížit. Takže zvýšení nebude tak velké, jak by se mohlo zdát. Není tohle spíš způsob, jak ten návrh hezky prodat?

Není to tak. Ano, ta základna se snižuje o 33 procent. Teď se osobní příplatek vypočítává z nejvyššího stupně v daném tarifu.

Já tam ale nově žádný nejvyšší stupeň nemám. Mám tam jen jeden stupeň. Ta základna se samozřejmě sníží, ale to rozšíření možnosti osobního příplatku vyjde na výrazně víc, než o kolik se sníží ta základna.