Vláda Spojených států si pravděpodobně z primární nabídky akcií (IPO) automobilky General Motors na burzu zaúčtuje ztrátu. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené s přípravou primární emise koncernu.

Následující nabídky státních podílů v GM ale již můžou být ziskové. Bude ale záležet na tom, jak se k akciím koncernu postaví obchodníci, dodávají zdroje. Otázka, zda se daňovým poplatníkům celá státní pomoc GM za 50 miliard dolarů vyplatila, tak zůstane otevřená roky.

Rozhodnutí ocenit první akcie GM na burze pod cenou, kterou zaplatili daňoví poplatníci, by odpovídalo běžným postupům Wall Street, kde první investoři dostávají slevu. V případě GM ale může navržená cena přispět k obavám investorů z pomalého oživování americké ekonomiky a stagnujícího prodeje aut.

Přípravy prvotní nabídky GM jsou neveřejné. Mluvčí ministerstva i automobilky se ke zprávě odmítli vyjádřit.

GM předložila v polovině srpna regulátorům dokumentaci k chystané primární emisi. Vydáním akcií na burzách v New Yorku a Torontu by mohl stát získat 15 až 20 miliard dolarů. Mohla by to tak být největší IPO od emise akcií společnosti Visa z března 2008 za 19,7 miliardy USD.

Související