Buď si vyslechnete předsedu Evropské komise Josého Barrosa a jeho první zprávu o stavu unie, nebo vás čeká pokuta, pohrozilo svým členům vedení evropského zákonodárného sboru. Ne každému z europoslanců se však takový nápad, který má zřejmě šéfovi komise zajistit důstojné prostředí k vystoupení, zrovna pozdává. Ozývají se hlasy, zda nejde spíš o špatný vtip nebo předčasný "apríl".

"Ano, je to pravda. Je to tak. Nevím, jestli se mám smát nebo plakat. Mám z toho legraci, připadá mi to jako výraz zoufalství," potvrdil europoslanec Jan Zahradil existenci této myšlenky.

Je třeba připustit, že v Evropském parlamentu rozhodně není neobvyklé, když vystupující řečník promlouvá k poloprázdnému či prakticky zcela opuštěnému sálu.

Většinou se tak ale neděje v případech, kdy se čeká nějaký zásadnější projev, nebo pokud do evropského zákonodárného sboru zavítá nějaká významná osobnost. Normálně většina ze 736 europoslaneckých křesel zeje prázdnotou hlavně tehdy, když jednotliví zákonodárci přednášejí své poznámky a komentáře k nejrůznějším aktuálním problémům či projednávaným tématům.

Třikrát zmáčknout tlačítko

I přesto ale vedení parlamentu rozhodlo, že se raději pojistí, aby Barroso svou první zprávu o stavu unie, v níž by měl zhodnotit současnou situaci v EU a nastínit výzvy pro nadcházející měsíce, přednesl pokud možno v důstojném prostředí.

Jde tak o to přimět co nejvíce europoslanců, aby v sále opravdu byli. Zajistit by to měla kontrola účasti pomocí elektronického zařízení, která se provede třikrát během projevu a následné debaty s Barrosem. Pokud by ve dvou případech někteří poslanci chyběli, pak by jim mohla hrozit pokuta.

Jak přesně velká by měla být, se zatím podle zpráv některých médií úplně nerozhodlo. Hovoří se nicméně o jedné třetině denní diety, která dosahuje téměř 300 eur (7400 korun).

Otázkou je, zda podobná hrozba nebude mít spíš opačný účinek. Zahradil, který se prý chystal Barrosa pečlivě vyslechnout bez ohledu na to, jestli mu hrozí nebo nehrozí nějaká pokuta, totiž podotkl, že už mu jeden z kolegů řekl, že se na protest zasedání s Barrosovým vystoupením nezúčastní, ač to původně zamýšlel.

Podzimní apríl?

"Velice jsem se tomu podivil. Osobně bych dal přednost tomu, kdyby mě pan Barroso přitáhl silou svých myšlenek," řekl další z českých europoslanců Jan Březina. "Myslel jsem si, jestli to není apríl... Připadá mi to poněkud úchylné," podotkl s tím, že zatím ještě neví, zda opravdu nejde o nějaký výmysl. "Hodně hluboko musím sáhnout do paměti, abych nějakou paralelu ve svých životních zkušenostech našel," dodal.

Kritické hlasy ale zaznívají i od řady dalších europoslanců. Třeba server EUObserver cituje britskou liberálku Sarah Ludfordovou. "To je absurdní! Přišel snad apríl o něco dřív?" podivila se.

"Nevěděl jsem, že jsem byl zvolen do evropské školní třídy, v níž se dávají pokuty za nepřítomnost na klíčových přednáškách," poznamenal nizozemský zelený europoslanec Bas Eickhout. Trochu škodolibě dodal, že na tuto myšlenku zřejmě její autoři přišli poté, co si přečetli Barrosův projev.