Čeští jezdci ovládli na světovém šampionátu horských kol závod ve fourcrossu. V kanadském Mont-Sainte-Anne se stali v této neolympijské disciplíně Tomáš Slavík mistrem světa a Michal Prokop získal bronzovou medaili. V soutěži žen si dojela pro stříbro Jana Horáková a třetí skončila Romana Labounková. Obě nestačily jen na obhájkyni titulu Australanku Caroline Buchananovou.

"Je to něco neuvěřitelnýho, ten trikot je prostě jinej. Cítím se v něm jako ve snu. Je největší den mojí kariéry," citoval Slavíka v duhovém trikotu a zkropeného šampaňským server mtbs.cz.

Třiadvacetiletý Slavík si dojel pro titul v dramatickém finále. Po startu se držel na druhém místě a o triumfu rozhodl až v poslední zatáčce. Po odvážném manévru předjel obhájce titulu Jareda Gravese. "Je to velké zklamání, ztratit zlato v poslední zatáčce. Tomáš udělal co musel, zajel skvělý závod," řekl zklamaný Australan.

Slavík se dostal do finále, i když měl každé z rozjížděk píchnul kolo. "Jediná jízda bez problému byla ta finálová. Jared mi to v poslední zatáčce strašně otevřel, podjel jsem ho a sprintoval do cíle. Byl to neuvěřitelnej pocit," popisoval druhý muž letošního Světového poháru.

Horáková málem navázala na svůj titul z roku 2004, ale ve finále nakonec Buchananovou nepředjela. "Jela jsem za Caroline celou dobu, v kamenité sekci jsem byla blízko, ale ne tak, abych mohla zaútočit na první místo. V poslední zatáčce to také nevyšlo, ale se stříbrnou medailí jsem hodně spokojená," řekla Horáková.

Fourcross potvrdil, že je výstavní českou disciplínou. Od roku 2003 se s výjimkou roku 2005 vždy vraceli zástupci této kontaktní disciplíny s alespoň jednou medailí.