Dva nové sebevražedné útoky otřásly v pátek Pákistánem. Zahynulo při nich nejméně 23 lidí a další desítky jich utrpěly zranění. Stalo se to ve stejný den, co se ke středečnímu masakru více než tří desítek menšinových muslimských šíitů přihlásila odnož radikálního hnutí Taliban.

V západopákistánské Kvétě se cílem pumového útoku stali opět šíité. Útočník odpálil bombu uprostřed procesí při tradičních pátečních modlitbách. "Nejméně 22 mrtvých těl bylo rozvezeno do různých nemocnic a více než 40 lidí bylo zraněno," sdělil podle agentury AFP jeden policejní důstojník.

Šíitský vůdce Alláma Abbás Kumailí už vyzval své souvěrce ke klidu. Útok je podle něj snahou sunnity a šíity rozdělit.

Další útok byl o několik hodin dříve namířen proti mešitě navštěvované příslušníky reformátorské islámské sekty ahmadíja ve městě Mardan. Podle pákistánské policie byl pachatel strážemi zastaven dřív, než stačil vstoupit do chrámu. Výbuch si tak vyžádal smrt pouze jednoho náhodného kolemjdoucího a asi čtyři zraněné.

Pákistánský Taliban se dnes předtím přihlásil ke středečním pumovým útokům ve městě Láhaur, kde zahynulo přes 30 šíitů.

"Je to pomsta za zabití nevinných sunnitů," citovala agentura Šárikulláha Mahsúda, který hovořil za organizátora atentátů Karího Husajna Mahsúda. Mluvčí dodal, že skupina má k dispozici videozáznamy sebevražedných atentátníků, které možná zveřejní.

Útočníci se v Láhauru, druhém největším pákistánském městě, zaměřili na šíitské procesí. První bomba explodovala uprostřed početného davu šíitů, další dvě pak vybuchly o pár minut později v blízkém okolí. Podle agentury Reuters rozzuřený dav bezprostředně po útoku zapálil policejní stanici a několik automobilů.
Útoky na šíitské procesí byly spáchány po dvoudenním bombardování povstaleckých základen na severozápadě země. Pákistánské letectvo zabilo více než 60 povstalců, jejich rodinných příslušníků, ale i dalších civilistů.

Sunnitští extremisté v Pákistánu opakovaně útočí na šíity s odůvodněním, že nejsou pravověrní muslimové. Šíité rozštěpili muslimskou obec v 7. století kvůli sporu o nástupnictví po proroku Mohamedovi, kdy uznali jiného chalífu než většinoví sunnité. Hnutí ahmadíja zase jako kacířskou sektu označují shodně sunnité i šíité, protože mimo jiné nepovažuje Mohameda za posledního proroka.

V Pákistánu bylo od roku 2007 spácháno asi 400 atentátů, které si vyžádaly skoro 2600 mrtvých. Podle pákistánských zdrojů za drtivou většinou z nich stojí fanatici z hnutí Taliban, jež má těsné vazby na teroristickou organizaci Al-Káida.
Související