Ve středočeském Rakovníku se začalo s obnovou někdejšího židovského ghetta. Vzhledem k tomu, že bude zároveň nutné rekonstruovat veškeré inženýrské sítě, je dokončení plánováno až na konci příštího roku, řekl ČTK starosta Zdeněk Nejdl (ODS).

Město na akci získalo 11 milionů korun z Evropské unie, dalších téměř osm milionů k nim přidá ze svého rozpočtu. "Bylo předáno staveniště a dá se říci, že byla zahájena první etapa revitalizace městské památkové zóny, to znamená ulic Vysoká, V Brance, U Hluboké studny a Grillova. Ten projekt je ale dlouhodobý a v prvé řadě se musejí rekonstruovat sítě," uvedl starosta.

Například příští týden by se mělo začít s opravou kanalizačního řadu v Grillově ulici. "Práce budou postupovat po etapách a uzavírky budou vždy takové, aby lidé měli zajištěný přístup ke svým nemovitostem," dodal Nejdl. Problémů se neobává, protože tato část města není tolik dopravně frekventovaná.

Revitalizace má židovskému ghettu vrátit jeho původní tvář, kterou v minulých dobách ztratilo. V ulicích by se tak především místo nynějšího asfaltu měla znovu objevit dlažba.

Ve městě sídlili Židé od poloviny 15. století, bývalé ghetto připomínají například ulice pod Vysokou bránou. Vedle vstupu do informačního centra na Husově náměstí visí od předloňského roku pamětní deska, která připomíná oběti nacistů z řad místních židovských obyvatel. Budova, na jejíž zeď byla deska instalována, je pomyslnou vstupní branou do bývalého židovského města. Na jihovýchodním okraji Rakovníka je také židovský hřbitov.

O bohaté historii Rakovníka vypovídá řada kulturních památek. Vzpomeňme například městskou radnici, chrám svatého Bartoloměje se zvonicí, do dnešního dne zachované měšťanské domy na Husově náměstí, části původního městského opevnění se dvěma dochovanými branami či právě unikátní synagogu. Především díky starobylému rázu byl v roce 1992 historický střed Rakovníka vyhlášen městskou památkovou zónou.