Seškrtané Česko

135 miliard korun je plánovaný schodek rozpočtu pro příští rok

1044,8 mld. plánované příjmy rozpočtu

+22,6 mld. nárůst příjmů oproti letošku

1179,8 mld. plánované výdaje

-5,0 mld. snížení výdajů oproti letošku

Nové daně (změny, které jsou součástí rozpočtu, nebo o nich vláda mluví)

100 Kč měsíčně u daně z příjmu ("povodňová daň")

snížení daňových slev pro rodiny s dětmi

50% zdanění státního příspěvku na stavební spoření

15% daň z úroků na stavebním spoření

zrušení slibovaného snížení podnikových odvodů na nemocenskou z 2,3 na 1,4 %

zvýšení spodní sazby DPH z 10 na 12 %

Pokud by si česká vláda přestala půjčovat, už letos by jí koncem roku došly peníze na důchody.

Jen za letošní rok totiž stát podle nejnovějších čísel ministerstva financí na důchodech vybere o 32 miliard méně, než na ně vydá. A podle nového státního rozpočtu, se kterým se ve středu poprvé ministři seznámili, čeká na vládu Petra Nečase úplně stejný problém i za rok.

Velký důchodový průšvih

Kalousek počítá v rozpočtu na rok 2011 s tím, že dluh na důchodovém účtu bude opět 32 miliard. A to přesto, že díky předpokládanému růstu ekonomiky plánuje na důchodovém pojištění příští rok vybrat skoro o 17 miliard víc než letos.

Vláda v lednu přidá důchodcům v průměru 371 korun, což přijde státní pokladnu na 13 miliard. A pro další čtyři miliardy musí sáhnout proto, že příští rok přibude minimálně 30 tisíc penzistů. Na důchodovém účtu chybělo 33 miliard už loni, promítla se na tom krize, rostoucí nezaměstnanost, menší výběr pojistného a narůstající počet důchodců.

Rozpočet na rok 2011 tak odhalil jeden zásadní fakt: důchodový systém se stává vůbec největším průšvihem českých státních financí. Na důchody jde víc než čtvrtina celého rozpočtu a stát už přesto nestíhá vybírat dost peněz na to, aby měl penze z čeho platit.

A to bez ohledu na to, zda je zrovna krize a ekonomika klesá o čtyři procenta (jako minulý rok), nebo jestli roste přes dvě procenta (jako příští rok). Cesta škrtů je nepoužitelná: politici se totiž shodnou, že důchodci si své peníze zaslouží a žádná vláda si dlouhodobé zmrazení nebo dokonce snížení penzí nedovolí.

I proto chce kabinet Petr Nečase připravit do konce příštího roku důchodovou reformu, která by motivovala lidi, aby si více spořili na svou penzi ze svého. Penzijní reforma ale bude zároveň znamenat, že lidé mladší než 40 let budou dostávat od státu o dost nižší důchody než dnes. "Bez zásadní důchodové reformy je současná výše důchodů dlouhodobě neudržitelná. Tedy pokud nezvýšíme hranici věku pro odchod do důchodu nad 70 let. Ale to si, doufám, nikdo z nás nepřeje," říká ministr financí Miroslav Kalousek. Stejně mluví i premiér Petr Nečas.

Nejvíc musí škrtat Bárta

Aby vůbec mohla vláda příští rok důchodcům přidat, a přitom zároveň snížit oproti letošku schodek státního rozpočtu z letošních 163 aspoň na 135 miliard v příštím roce, musela v rozpočtu opravdu velmi tvrdě škrtat.

Kromě faktického zrušení porodného, sociálního příplatku pro nejchudší rodiny s dětmi a dalších sociálních škrtů, které dělají dohromady 11,4 miliardy korun, například Kalousek v rozpočtu napevno počítá s 50procentním zdaněním státní podpory stavebního spoření nebo s desetiprocentním snížením objemu platů veřejných zaměstnanců (s čestnou výjimkou učitelů).

Největší škrt se ale příští rok dotkne českých silnic a železnic. I když letos na rozestavěné silnice a železnice teklo přes státní pokladnu 86,4 miliardy korun, příští rok to bude jen něco přes 58 miliard. Ministr Bárta sice tlačí na stavební firmy, aby stavěly levněji, vyměnil i šéfa Ředitelství silnic a dálnic, i tak ale mají škrty v dopravě úplně konkrétní důsledky.

Stavět se nebude třeba dálnice z Hradce Králové do Jaroměře, zdrží se severočeská D8 na hranice s Německem. Bárta se snaží získat peníze, kde se dá, a tak třeba uvažuje o zvýšení mýtného pro nákladní auta nebo o zdražení dálničních známek. Také chtěl zvýšit pokuty pro bohaté řidiče, kteří mají drahá auta. Tenhle bizarní nápad mu ale zatím premiér Nečas zatrhl.