sazba ČNB
nyní
0,75%

sazba ECB
1 %
nyní

sazba FED
0 až 0,25%
nyní

Hlasy z České národní banky zněly dosud víceméně jednotně - naznačovaly zvýšení úrokových sazeb ještě v letošním roce. Soulad však tento týden narušil viceguvernér Vladimír Tomšík.

Podle něj by měly být sazby navýšeny až v druhé polovině příštího roku. Tedy tak, jak to předpokládá aktuální čtvrtletní prognóza centrální banky. Viceguvernér dokonce naznačil i možnost návratu k diskusi o snížení sazeb.

Základní úroková sazba se nachází od května na svém historickém minimu 0,75 procenta. Zůstává tak 25 bazických bodů pod hlavní sazbou Evropské centrální banky.

Tomšík v rozhovoru pro agenturu Reuters zdůvodnil svoje stanovisko tím, že díky rychlému tempu přípravy reformy veřejných financí převáží protiinflační vliv, a není proto nutné úroky předčasně zvyšovat. Nárůstu cenové hladiny podle něj zabrání i koruna, která posílí díky zrychlení ekonomického růstu v Německu, hlavního českého exportního partnera. Nárůst vývozu do spolkové republiky podpoří českou ekonomiku, to však podle Tomšíka nemusí znamenat riziko nárůstu inflace. Může ji utlumit právě zpevněná koruna.

"Silnější a rychlejší oživení v Německu tak pro naši prognózu představuje riziko nejen dalšího oddálení zvyšování sazeb, ale nelze ani vyloučit návrat k diskusi na téma snížení sazeb," napsal pro agenturu Reuters Vladimír Tomšík.

Viceguvernérův názor respektuje srpnovou čtvrtletní prognózu ČNB. Ta počítá se zachováním úroků kolem současné úrovně a postupným navyšováním od druhého pololetí 2011. Tuzemskému hospodářství předpovídá centrální banka letos meziroční nárůst reálného HDP 1,6 % a příští rok 1,8 %.

O ukončení období nízkých sazeb dříve, než naznačuje prognóza ČNB, však uvažují tři ze sedmi členů bankovní rady.

Robert Holman pro server tyden.cz řekl, že k navýšení klíčové sazby na 1 % přistoupí ČNB zřejmě koncem tohoto roku, nebo začátkem příštího. Nicméně doplnil, že sazby zůstanou příští rok nízké.

Podobně se vyjádřili minulý týden Eva Zamrazilová a Kamil Janáček. "Já o růstu sazeb chci diskutovat velmi brzy," uvedla Zamrazilová v rozhovoru pro Lidové noviny.

"Zcela určitě se bude o úrovni úrokových sazeb mezi členy bankovní rady ve čtvrtém čtvrtletí diskutovat," řekl pro HN Janáček. "Jisté je, že období nízkých sazeb a snižování sazeb v této ekonomice skončilo," dodal.

Na měnovém zasedání centrálních bankéřů 5. srpna přitom hlasovalo pro ponechání sazeb na současné úrovni všech pět přítomných včetně Janáčka a Zamrazilové.

Kamil Janáček svůj postoj zdůvodnil tím, že současné sazby nejsou pro Česko výhodné, protože mohou způsobit odliv kapitálu.

Doplnil, že další rozhodování o sazbách bude záviset zejména na vývoji německé a české ekonomiky. "Nevíme, jak se budou chovat ceny komodit. Zatím platí, že zdražují, a není jasné, jak bude mírně zpevňující koruna schopna tento vliv neutralizovat," obává se Janáček nárůstu inflace.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška z krátkodobého hlediska není změna sazeb pravděpodobná. "Dříve, než ve čtvrtém čtvrtletí ke změně nejspíš nedojde. I bankéři, kteří se vyslovovali pro navýšení sazeb, se vyjadřovali velice opatrně," uvedl Sobíšek pro HN. "Otázka je, jestli se nezmění prognóza ČNB. Růst HDP v příštím roce asi bude silnější, než ČNB uvažovala, a to by mohlo vést ke zvýšení sazeb. Ale může se objevit řada faktorů proti," domnívá se Sobíšek.


"Dříve, než ve čtvrtém čtvrtletí ke změně sazeb nejspíš nedojde. I bankéři, kteří se vyslovovali pro navýšení sazeb, se vyjadřovali velice opatrně."
Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank



TOMŠÍK: PŘÍŠTÍ ROK
Sazby by měly zvolna růst až od druhé poloviny roku 2011.
FOTO: ČTK



ZAMRAZILOVÁ: BRZKÁ DISKUZE
Chci diskuzi o růstu již brzy.
FOTO: HN- FILIP JANDOUREK



JANÁČEK: LETOS
Ve 4. čtvrtletí proběhne o sazbách diskuze.
FOTO: HN-MARTIN KOVÁŘ



HOLMAN: BRZY
Zřejmě úrok zvýšíme letos, nebo začátkem 2011.
FOTO: ZUZANA ŠMAJLEROVÁ