Krize zhoršila platební morálku českých firem. Řada malých a středních podniků proto nemá dostatek provozního kapitálu a tak stále častěji sahá po factoringu - jejich pohledávky odkupují factoringové společnosti. Plánování firemního cash-flow je tak v časech, kdy banky tvrdě posuzují žádosti o úvěry, mnohem jednodušší.

Po útlumu, který factoring kvůli krizi v loňském roce zažil, letos roste rychleji než celá ekonomika.

"Za první pololetí letošního roku byl celkový obrat firem sdružených v Asociaci factoringových společností 52,3 miliardy korun, což je v meziročním srovnání o 13,6 procenta více. V posledních měsících je možné vysledovat vyšší dynamiku factoringu, podobnou předkrizovým letům," říká Lubomír Civín, předseda představenstva a generální ředitel Factoring České spořitelny.

Průměrná doba, za kterou české firmy inkasují peníze od vystavení faktury, vzrostla z 59 v roce 2008 na letošních 72 dní, a tak se obzvlášť v odvětvích zasažených krizí nejvíce, jako je stavebnictví, logistika nebo prodej pohonných hmot, stává factoring zdrojem krátkodobého financování číslo jedna.

Jak to funguje

Princip fungování této služby je jednoduchý. Podnik postoupí své pohledávky se splatností kratší než 90 dní factoringové firmě, která mu zaplatí zálohu, obvykle ve výši 60 až 90 procent z hodnoty pohledávky. Poté, co odběratel svůj závazek zaplatí na účet factoringové společnosti, získá podnikatel i zbylou částku, sníženou o poplatek, který si factoringová společnost za službu účtuje.

Získanými penězi může podnik včas nebo dokonce i předčasně zaplatit své dluhy, a dosáhnout tak případně i slev, protože to některé firmy za rychlejší úhradu svým odběratelům nabízejí. "Těmito penězi mohu zaplatit svoje závazky v předstihu a za to od svých dodavatelů dostanu slevu až čtyři procenta," říká generální ředitel firmy Stavebniny Zámečník z Nového Bydžova.

Pokud firmy s cenou factoringu počítají už při stanovování ceny zboží, pak na něm neprodělají.

Nemusí také neustále sledovat osud svých faktur, což zjednoduší podnikovou administrativu. Mohou se soustředit na předmět svého podnikání.

Za kolik

Na factoring neexistuje žádný oficiální ceník, cenu si vždy stanovuje factoringová firma sama, a to přísně individuálně. Cenový rozptyl tak může být poměrně veliký. "U nás však celkové náklady na factoring výjimečně přesahují 2,5 procenta hodnoty faktury," uvádí například Jindřich Horák z ČSOB Factoring.

Cenu factoringu ovlivňuje i to, o jaký typ factoringu jde. U regresního, který je levnější, nepřebírá factoringová společnost riziko případného nezaplacení pohledávky. V praxi to znamená, že firma sice získá od factoringové společnosti peníze téměř ihned, ale musí mu je vrátit, pokud odběratel postoupenou fakturu nezaplatí.

U bezregresního factoringu na sebe bere riziko případného nezaplacení odběratele factoringová firma. Ta se proti tomu jistí pojištěním. Tento typ factoringu se více používá hlavně u exportního financování, kde je riziko případného nezaplacení vyšší.

Pro koho se hodí

Firma, která chce factoring využívat, však musí splnit určitá kritéria. Většina factoringových společností si stanoví, že by jejich klient měl mít roční objem postoupených pohledávek alespoň 15 milionů korun včetně daně z přidané hodnoty. Při splnění této podmínky se tak může jednat i o menší nebo střední firmu bez delší finanční historie.

Factoringové společnosti nicméně prověřují také vedení účetnictví, platební morálku nebo pohyby na vnitropodnikových účtech svých klientů. "Kritéria pro posouzení bonity klienta jsou ovšem mírnější ve srovnání s bankovními, takže na factoringové financování dosáhnou u nás i firmy, které by úvěr v bance nedostaly," říká Lubomír Civín z Factoringu České spořitelny.

Mezi obory, kterým factoringové společnosti nejsou příliš nakloněny, patří například investiční výstavba, cestovní ruch nebo aerolinie. Jejich handicapem je sezonnost tržeb.


Příklad faktoringu

1 milion

Částka na faktuře, kterou má zaplatit firmě odběratel zboží či služeb

800 tisíc

dostane firma ihned po postoupení faktury faktoringové společnosti


200 tisíc

doplatí faktoringová společnost poté, co uhradí fakturu původní odběratel

20 tisíc

Zaplatí firma faktoringové společnosti jako provizi - 2% z hodnoty pohledávky