Bývalý americký prezident James Carter se v pátek vrátil do Spojených států z Pchjongjangu i s propuštěným americkým občanem Aijalonem Mahlim Gomesem, kterého Severní Korea od ledna zadržovala za údajně nelegální vstup do země. Po jednání s Carterem komunistický režim vězně propustil. Gomes přiletěl do domovského Bostonu odpoledne místního času večer (SELČ).

Severokorejský vůdce Kim Čong-il udělil Gomesovi milost na Carterovu žádost, zdůraznila mluvčí Carterova střediska v Atlantě Deanna Congileová.

Gomesova matka Jacqueline McCarthyová, která přijela uvítat syna s rodinou a přáteli na letiště, prohlásila, že cítí radost a vděčnost.

KLDR poslala jednatřicetiletého Američana na osm let na nucené práce za nelegální vstup na severokorejské území. Gomes vyučoval v Jižní Koreji angličtinu a do KLDR vstoupil podle tamních úřadů v lednu z Číny. Po věznění byl údajně ve špatném duševním stavu, v červenci se pokusil o sebevraždu a byl hospitalizován.

"Vážíme si humanitární práce bývalého prezidenta Cartera a vítáme rozhodnutí Severní Koreje udělit panu Gomesovi speciální amnestii a dovolit mu návrat do Spojených států," řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley. Zdůraznil však, že Carterova cesta byla soukromou, humanitární a neoficiální misí.

Carter v Pchjongjangu jednal se severokorejskými představiteli i o dalších otázkách. Předseda stálého výboru Nejvyššího lidového shromáždění Kim Jong-nam, v hierarchii KLDR druhý nejmocnější muž, při této příležitosti vyjádřil ochotu severokorejského režimu účastnit se obnovených šestistranných jednání o denuklearizaci Korejského poloostrova. Oznámila to agentura KCNA.

Šestistranná jednání za účasti obou Korejí, Spojených států, Japonska, Ruska a Číny byla zahájena v roce 2003. V roce 2008 je ale KLDR ukončila a odmítá plnit téměř všechny dříve přijaté dohody týkající se omezení jejího nukleárního zbrojního programu.

Pětaosmdesátiletý Carter a jeho manželka odcestovali do Severní Koreje soukromým letadlem. Carter, který byl hlavou USA v letech 1977-81, svou cestu označuje za soukromou a humanitární. Carter ji podnikl s vědomím nejvyšších amerických orgánů s cílem dosáhnout Gomesova propuštění. Podle diplomatických zdrojů Severní Korea předem souhlasila s Gomesovým propuštěním, pokud si pro něj Carter přiletí.

Před rokem měl při intervenci v KLDR úspěch bývalý americký prezident z let 1993-2001 Bill Clinton, když vymohl propuštění dvou amerických novinářek. Lauru Lingovou a Eunu Leeovou Severokorejci poslali na nucené práce na 12 let za to, že na hranici Severní Koreje a Číny údajně připravovaly zprávu o severokorejských uprchlících.

Po odchodu z Bílého domu zvolil Carter roli řešitele mezinárodních konfliktů. V roce 1982 založil v Atlantě s manželkou zvláštní humanitární středisko - Carterovo centrum. Středisko pomáhá v různých zemích při nastolování demokratického systému, při pořádání svobodných voleb a dozoru nad jejich průběhem. Věnuje se rovněž snaze o mírové řešení konfliktu mezi Izraelci a Palestinci. Za své aktivity získal Carter v roce 2002 Nobelovu cenu za mír.