Hurikán Katrina

Zasažené území

Katrina zasáhla Bahamy, Kubu, ale hlavně Floridu, Louisianu (jakýmsi symbolem se stalo její největší "jazzové" město New Orleans), Alabamu a Mississippi.

Ekonomické škody

81 miliard USD v cenách roku 2005 (téměř dva biliony korun), pojišťovací firmy přišly škody na více než 40 miliard USD (zhruba 720 miliard korun). Jedná se tak o nejdražší přírodní katastrofou na území USA.

Obnova

Federální vláda na obnovu přislíbila zhruba 120 miliard USD. Do finanční i jiné pomoci obětem se zapojilo přes 70 zemí včetně Česka.

Počet obětí

Hurikán si při svém řádění vyžádal 1836 lidských životů. Bilance mrtvých tak dělá z Katriny nejvražednější v USA od roku 1928.

Město přezdívané "Big Easy" uložené ve smyčce řeky Mississippi. Právě sem se před pěti lety z Mexického zálivu přihnal hurikán Katrina, ochranné hráze nápor větru a vln nevydržely a většina města se ocitla pod vodou.

Ale New Orleans se z mokrých trosek zvedl. A páté výročí jedné z největších přírodních katastrof v americké historii, které připadá na tento víkend, si město připomíná v mnohem lepším stavu, než by kdo v prvních chvílích po řádění hurikánu věřil.

Tehdy se dokonce uvažovalo o tom, zda má cenu stavět městské čtvrti v té době podobající se zahnívají laguně znovu. Místy bylo zničeno přes 80 procent domů, polovina obyvatel z města uprchla úplně a mnozí se obávali, že je to konec slavného New Oreans.

"Sklenice je z poloviny plná. Jsme v pátém roce rekonvalescence, která ovšem může trvat ještě dalších deset let," říká Allison Playorová, demografka z Komunitního centra New Orleans. Nejdůležitější je podle ní, že se vrátili obyvatelé. A stejně podstatné je i to, že se postupně zotavuje turismus - klíčový zdroj příjmů a zaměstnanosti pro město.

V roce 2004, tedy před Katrinou, město navštívilo 10 milionů lidí, zatímco rok po Katrině to byla jen třetina. Loni sem však přijelo již takřka osm milionů turistů, kteří v New Orleans utratili bezmála 4,5 miliardy dolarů.

Letošní slibnou sezonu, již navíc na jejím začátku ozdobilo v únoru velkolepé vítězství neworleanského týmu Svatých čili Saints ve finále národní ligy amerického fotbalu SuperBowl, může ale poznamenat další rána osudu. Totiž dubnová havárie hlubinného podmořského vrtu společnosti BP.

Únik ropy se už podařilo zastavit a také se zdá, že si příroda s mazlavou hmotou ve vodách zálivu poradí mnohem rychleji, než se očekávalo, a moře se samo vyčistí. Jenže jak ukazují průzkumy veřejného mínění, většina Američanů se obává, že ryby, krevety a další "dary moře" z pobřežních oblastí zálivu mohou být kontaminovány. A to by mohlo poznamenat vyhlášenou "cajun" kuchyni, za kterou turisté do New Orleans přijíždějí.

Jak ale místnímu deníku Times Picayune potvrdila viceprezidentka Turistické a konferenční kanceláře New Orleans Kelly Schulzová, všechny kontroly potvrzují, že jsou "dary moře" na stolech v restauracích nezávadné.

V některých ohledech je na tom město lépe než před ničivým hurikánem. Zlepšila kvalita veřejných škol a současná populace New Orleans je o něco mladší a s vyšším vzdělanostním průměrem než předtím. A to i díky nově příchozím obyvatelům. A možná to nejdůležitější: samotní "Neworleánští" vidí budoucnost optimisticky.