Slovenská vláda je pobouřena kritikou z Evropské komise, podle které Bratislavě chybí solidarita s těžce zadluženým Řeckem. Požaduje proto z Bruselu oficiální omluvu. Slovenská premiérka Iveta Radičová, která je dnes na oficiální návštěvě Německa, to řekla deníku Frankfurter Allgemeinen Zeitung. Radičová se před dnešním setkáním s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Berlíně ohradila vůči eurokomisaři pro měnové záležitosti Ollimu Rehnovi. Ten Bratislavě kvůli odmítnutí půjčky pro Řecko vyčetl porušení eurosolidarity.

"Nemá na to žádné právo. Je administrátorem a ničím víc," řekla Radičová k prohlášení o narušení solidarity, které Rehn vzkázal přes mluvčího. Slovenským ne k pomoci Řecku by se na příštím zasedání v září měli zabývat ministři šestnáctičlenné eurozóny.

 

"Způsob, jakým se Olli Rehn, nevolený úředník z Bruselu, vyjádřil o svobodně zvolených poslancích slovenského parlamentu, byl urážlivý. Během mé berlínské návštěvy budu proto požadovat oficiální omluvu z Bruselu," citovalo Radičovou dnešní vydání deníku Die Welt. 

Rehnův mluvčí Amadeu Altafaj obvinění Radičové odmítl. Komisař neřekl nic, co by mohlo být považováno za nerespektování slovenského parlamentu. "Komisař vzal hlasování na vědomí, ale vyjádřil lítost, že nebyl naplněn závazek slovenské vlády," řekl Altafaj v Bruselu novinářům. "Rozhodnutí na pomoc Řecku byly přijaty ve všeobecném zájmu eurozóny a EU jako celku," řekl.

Vybočení Slovenska z eurosolidární fronty na pomoc Řecku litovala také Merkelová. Slovenský parlament sice schválil zapojení země do záchranného fondu eurozóny na pomoc státům v potížích, půjčku Aténám ale odmítl.

"Mnohem chudší Slovensko by nemělo platit účty za nedisciplinovanou rozpočtovou politiku bohatšího Řecka," prohlásila tehdy Bratislava. Celková finanční pomoc Aténám může dosáhnout až 110 miliard eur (2,75 bilionu korun), Slovensko se mělo podílet zhruba 800 miliony eur (asi 20 miliardami korun).

Změna výpočtu zadluženosti? Těžko

Merkelová po setkání s Radičovou prohlásila, že se "velmi zdráhá" podpořit návrh především východoevropských zemí, aby EU změnila způsob výpočtu zadluženosti státu. Ministři financí Česka, Slovenska, Polska, Švédska a dalších pěti zemí žádají, aby se v propočtech odrazily i náklady na změnu penzijních systémů. "Myslím, že to bude velmi složitá diskuse," řekla kancléřka novinářům po setkání s Radičovou. Informovala o tom agentura Bloomberg.

 
Merkelová také vyjádřila přesvědčení, že Slovensko v budoucnu "prokáže svou solidaritu". Kancléřka řekla novinářům, že rozhodnutí Slovenska lituje. Nemá ale pochyb, že bude "věrohodným partnerem".