Nebývalé sucho a rozsáhlé požáry, které letos v létě zasáhly Rusko, zpomalí letošní hospodářský růst země o 0,8 až 1,0 procentního bodu. Mezi dalšími následky je i růst cen základních potravin včetně pečiva, uvedl v úterý náměstek ruské ministryně hospodářského rozvoje Andrej Klepač.

Rozsáhlá vedra a sucha způsobila tisíce požárů, zničila nejméně pětinu sklizně a vyžádala si přes 50 lidských životů. Situace pak přiměla Rusko, významného exportéra pšenice, zakázat vývoz obilí. Toto opatření zvýšilo ceny pšenice na světových trzích i na ruském domácím trhu.

Klepač uvedl, že by se růst ekonomiky mohl kvůli suchu a požárům zmírnit až o procentní bod. Cíle pro růst hrubého domácího produktu by se podle něj mělo přesto dosáhnout.

Před létem vláda předpokládala, že se ekonomika zvýší o čtyři procenta, a označila tento růst za konzervativní cíl postavený na nízkých cenách ropy. Klepač uvedl, že ke konci července růst HDP vystoupal na 3,8 procenta.

Sucho se v Rusku podepsalo i na růstu spotřebitelských cen, a to v samotném srpnu o polovinu procenta. Roční míra spotřebitelské inflace tak dosáhla 5,1 procenta, dodal náměstek ministryně.

Ceny stoupají, mizí pohanka 

Ceny základních potravin včetně pohanky, kterou Rusové jedí jako přílohu či kaši, vyskočily během jediného týdne v polovině srpna o výrazných sedm procent. Při nedostatečném zásobování skupují lidé vše, co v obchodech zůstalo. Výsledkem je, že i některé supermarkety v Moskvě již pohanku nemají na skladech.

Ceny chleba byly zatím stabilní. Federální protimonopolní úřad ale varoval, že by se mohly ke konci měsíce zvýšit o deset až 15 procent, napsala agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru