Země Visegrádské čtyřky, tedy Polsko, Slovensko, Česko a Maďarsko, se spojily v obraně politiky soudružnosti Evropské unie v její současné podobě, napsal dnes polský deník Gazeta Wyborcza. Podle něho se snaží přesvědčit Evropskou komisi, aby z politiky soudržnosti, která má vyrovnávat rozdíly mezi chudými a bohatými regiony EU, v budoucnosti nevyškrtávala Evropský sociální fond.

V září má Evropská komise představit svůj první návrh, jak by v budoucnosti mohl vypadat unijní rozpočet. Půjde o výchozí bod debaty o rozpočtu sedmadvacítky na roky 2014 až 2020. Vlády jednotlivých členských zemí se proto už nyní snaží hlídat, aby budoucí dělení peněz v rámci EU pro ně bylo výhodné.

V současnosti je zemí, které se z Bruselu dostává největší podpory, Polsko. V rámci politiky soudržnosti ale EU pomáhá i jiným unijním nováčkům.

V4: Změny nechceme, přišli bychom o miliardy

Polsko, Slovensko, Česko a Maďarsko odmítají plány části eurokomisařů, kteří chtějí nynější podobu politiky soudržnosti radikálně změnit. Chtěli by z ní vyřadit Evropský sociální fond, v němž je v současném rozpočtu EU 75 miliard eur. Tyto peníze jsou určeny na vzdělávací projekty nebo na boj s nezaměstnaností a diskriminací.

"Budoucnost Evropského sociálního fondu je začátkem hry o celý budoucí rozpočet Evropské unie, je to jenom test, prubířský kámen," řekl listu Gazeta Wyborcza polský náměstek ministra zahraničí pro evropské záležitosti Mikolaj Dowgielewicz.

Část eurokomisařů chce podle něho "rozsekat" rozpočet sedmadvacítky na účelové fondy, například na fond na vzdělávání, dopravní nebo klimatický fond. "Kdyby se tento nápad podařilo prosadit, znamenalo by to konec politiky soudržnosti v takové podobě, jaká je pro nás výhodná," vysvětlil Dowgielewicz.

Sociální fond je nezbytný

Proto se země Visegrádské čtyřky z iniciativy Polska spojily a budou bránit Evropský sociální fond společně. Nová slovenská premiérka Iveta Radičová předsedovi Evropské komise Josému Barrosovi poslala dopis, v němž jménem celé čtveřice píše, že "se domníváme, že Evropský sociální fond by měl zůstat jedním ze základů politiky soudržnosti."

Není jasné, jak na její dopis komise zareaguje, protože většina eurokomisařů je na dovolené.

Na lepší spolupráci zejména ve vztahu k Evropské unii se v červenci na schůzce v Budapešti dohodli premiéři zemí Visegrádské čtyřky.

Předsedové vlád těchto států se mají například scházet před summity sedmadvacítky a "ladit" společný postoj k různým záležitostem. Navíc dvě ze zemí V4 budou příští rok unii předsedat. V první polovině roku to bude Maďarsko, ve druhém pololetí ho vystřídá Polsko.