Ještě se nestalo, aby „pouhý“ poradce premiéra vzbudil vášně takovým způsobem, že by se kvůli němu dokonce protestovalo v ulicích. Premiér Petr Nečas si ale jako jednoho ze svých rádců vybral Romana Jocha a kvůli tomu sešlo v Praze na sto demonstrantů.

Roman Joch je politik a velmi vášnivý politický komentátor, který například říká, že při výsleších teroristů je možné užít „kontrolované mučení“. Nebo, že „je dobré mít malé jaderné zbraně“. Anebo také, že „žádají-li o imigraci k nám zároveň obyvatelé Ukrajiny, Moldávie a Saudské Arábie, mají být ti první dva preferovaní před tím třetím“.

Devětatřicetiletý Joch byl v polovině devadesátých let tajemníkem ODA, pak místopředsedou Konzervativní strany, od roku 2003 vede neziskové vzdělávací centrum Občanský institut a přednáší předmět Politické ideologie na pražské VŠE. V srpnu si ho premiér vybral do svého týmu poradců. Na starosti má lidská práva a zahraničí.

Joch: Ať vyjádří nesouhlas, mají na to právo

„Ano, jsem myslím první poradce premiéra, kvůli kterému se svolávají demonstrace. Ale nemám s tím problém, ve svobodné společnosti je právo na demonstraci jedním ze základních práv. V pořádku,“ reagoval na protesty Joch.

Joch nabízí velmi hlasitě názory, které jsou přinejmenším kontroverzní. Je velmi pilným komentátorem, často si ho do svých diskusních pořadů zve veřejnoprávní Česká televize. Vymezuje se vůči feministkám, přistěhovalectví a nijak se nesnaží o nějakou politickou korektnost. Spíš naopak.

Dokonce i jeho kolegyně z VŠE, politoložka Vladimíra Dvořáková, o jeho postojích řekla, že se pohybují „na pomezí xenofobie, rasismu a homofobie“.

Na dnešní demonstraci si levicoví aktivisté, mezi kterými se objevila také bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková ze Strany zelených, přinesli na transparentech několik Jochových starších výroků. Třeba ten o demonstrantech při pražském zasedání MMF v roce 2000, kteří podle něj měli „slyšet zvuk nabíjení policejních pušek“.

Podle protestujících není Joch člověkem, který má předsedovi vlády radit s lidskými právy. „Jsem přesvědčen, že mám podobné názory jako pan premiér. Myslím dokonce, že jsou to názory většiny naší společnosti,“ říká Joch.

Premiéru Nečasovi zatím žádnou radu nedal. Ale jeho prací bude dodávat stanoviska k jednotlivým zákonům. Joch by měl premiérovi dodat názor na to, jak je který návrh v konfliktu „s lidskými svobodami“. Například u návrhu zakázat kouření v restauracích? Co by Nečasovi poradil? Byl by proti. O zákazu by podle něj měli rozhodovat majitelé restaurací. „Ale pan premiér mě samozřejmě nemusí poslechnout,“ dodává.

Joch dnes přes média vzkázal, že Nečasovi doporučí zrušit Úřad zmocněnce pro lidská práva, který vede bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Joch to dnes uvedl na Radiožurnálu. Úřad považuje za zbytečný.

"Skutečným zmocněncem pro lidská práva je ústava, a proto každý soudce má být garantem lidských práv. Máme ombudsmana, proto mít jakéhosi cara lidských práv je myšlenka z feudalismu," uvedl Joch. Doplnil, že rady vlády zabývajícími se problémy menšin by naopak zachoval. Podle něho totiž řeší skutečné problémy, a proto jsou legitimní.