Fondy kvalifikovaných investorů měly do Česka přitáhnout zahraniční kapitál. Místo toho je využívají české firmy, aby zaplatily méně na daních. Zakládají je hlavně místní developeři a obchodníci s nemovitostmi, kteří přes ně ze svých zisků odvedou státu jen pět, namísto 19 procent. Stát tak každý rok přichází na dani o stovky milionů korun.

Ministerstvo financí proto připravuje změnu, která má boom zarazit a zdanění fondů zvýšit na úroveň srovnatelnou s daní z příjmu právnických osob. "Chceme zabránit těmto machinacím, které umožňují obcházení daní. Jsme ale pro to, aby se vyšší zdanění vztahovalo jen na nemovitostní příjmy, ne na všechny fondy kvalifikovaných investorů, které umožňují nepeněžité vklady," vysvětlila náměstkyně ministra financí Klára Kroll. Změna by mohla přijít už v roce 2012 s připravovaným zákonem o dani z příjmu.

Od roku 2006, kdy zákon umožnil existenci těchto fondů , jich v Česku podle údajů ČNB vzniklo na 59. Doménou developerů a obchodníků s nemovitostmi se staly v loňském srpnu, kdy zákon umožnil do fondu vložit nemovitost, nejen peněžní vklad. Svůj fond kvalifikovaných investorů má dnes Central Group, IMOS development, od začátku roku realitní skupina STING, od února například i Metrostav. Jejich majetek jen od konce loňského roku narostl o čtyři miliardy na 32,5 miliardy korun.

Předpokládá se, že záměr ministerstva vyvolá bouřlivé diskuse. Podle lidí z oboru je zvyšování daní nebezpečným experimentem. "Tyto experimenty s daněmi přimějí ostatní investory přesunout miliardy do Lucemburska, Nizozemska, Rakouska nebo Švýcarska, které přivítají zahraniční kapitál s otevřenou náručí. Česká republika tak může přijít i o těch pět procent, které z toho teď má," řekl Jan Sýkora z Wood & Company.