Udržování oficiální americké úrokové sazby již více než rok a půl na téměř nulové úrovni je "nebezpečný hazard" a centrální banka (Fed) musí začít sazbu postupně zvyšovat, jinak to poškodí ekonomiku. Takovouto kritiku vyslovil na na adresu své vlastní instituce člen měnového výboru Fedu (FOMC) a prezident Federální rezervní banky v Kansas City Thomas Hoenig.

Že se Hoenigovi nelíbí zachovávání nízkých úroků, je známo již dávno, protože tento bankéř na posledních pěti zasedáních výboru hlasoval vždy proti tomuto rozhodnutí. Hoenigova kritika počínání Fedu je však podle analytiků bezprecedentní. "Musím říct, že nikdy za téměř 20 let, co Fed sleduji, jsem od člena FOMC něco takového neslyšel," uvedl podle agentury Reuters hlavní ekonom firmy Pierpoint Securities Stephen Stanley.

Hoenig na setkání v Lincolnu ve státě Nebraska upřesnil, že nesdílí názor Fedu a velké řady ekonomů, podle nichž ekonomika zpomaluje růst a hrozí jí upadnutí do stagnace nebo dokonce do nové recese.


Musím říct, že nikdy za téměř 20 let, co Fed sleduji, jsem od člena měnového výboru centrální banky něco takového neslyšel.
Stephen Stanley, hlavní ekonom Pierpoint Securities


0 až 0,25 %

Na této rekordně nízké úrovni udržuje Fed již déle než rok a půl úrokové sazby v zemi. A podle vyjádření z minulého týdne je tam ponechá ještě dlouho.

Související