Investice do nemovitostí české penzijní fondy příliš nelákají. Podle statistik za 1. pololetí zveřejněných na webu Asociace penzijních fondů ČR (APF ČR) v nich či nemovitostních fondech mají uložené prostředky klientů pouze tři penzijní fondy z deseti - AXA PF, penzijní fond Progres, patřící ČSOB, a penzijní fond Generali.

Nejaktivnější je v tomto směru penzijní fond AXA, který do nemovitostí investoval 1,9 miliardy korun, což je 5,3 procenta veškerých investovaných peněz. Penzijní fond Progres v nich má uložené čtyři miliony, což není ani jedno procento všech peněz. Penzijní fond Generali do nemovitostí vložil osm milionů Kč, tedy 0,3 procenta veškerých finančních prostředků. Důvodem, proč se na rozdíl od ostatních fondů AXA tolik soustředí na nemovitosti, je podle jejího mluvčího Marka Zemana větší diverzifikace portfolia a zajímavé příležitosti. Zvyšovat nadále jejich podíl však prý fond do budoucna příliš nehodlá.

"Management ING penzijního fondu se v minulosti zabýval možností investovat do nemovitostních fondů, nicméně na základě posouzení očekávané výnosnosti a očekávaného rizika se rozhodl do nemovitostních fondů neinvestovat," uvedla Daniela Velová z PF ING.

Podobné to je například u PF Aegon, ale i u PF Allianz. "Míra rizika byla vždy mimo investiční strategii Allianz penzijního fondu, protože míra investičního rizika byla dosud příliš vysoká," uvedla za fond Radana Rusevová.

V Evropě se přitom podíl investic do nemovitostí obvykle pohybuje mezi pěti až 12 procenty, vyplývá z informací Penzijního fondu Komerční banky.

Ještě před začátkem celosvětové krize byla situace o něco jiná. Prostředky přesahující v hodnotě 163 milionů Kč měl v roce 2007 v nemovitostech i Penzijní fond Komerční banky. Pak je prodal z důvodu vysokého rizika. "Kolísání tržních cen nemovitostí bylo významné a investiční strategie fondu je zaměřená na konzervativní investice s nízkým rizikem a stabilním výnosem, což jsou například státní a kvalitní podnikové dluhopisy," řekl místopředseda představenstva fondu Vojtěch Kubec.

Penzijní fond České spořitelny měl na konci roku 2005 v nemovitostech prostředky za 59 milionů korun. Zbavil se jich však prý vzhledem k příznivému vývoji cen nemovitostí v letech 2005 a 2006.


Ani do budoucna zřejmě fondy příliš do nemovitostí investovat nebudou. "Neuvažujeme o změně naší současné investiční strategie," sdělil Petr Brousil z PF České pojišťovny.

"Zastoupení nemovitostí v portfoliu jakéhokoliv penzijního fondu je logické, protože jde o dlouhodobou investici, která je vhodná pro investiční strategie penzijních fondů," uvedl Kubec. Současná legislativa a regulace penzijních fondů však podle něj nejsou nakloněny investicím do nemovitostí, proto v nejbližší době o investicích do těchto druhů aktiv PF Komerční banky neuvažuje.

"V dlouhodobém horizontu si dokážeme představit tříprocentní podíl nemovitostí na celém majetku formou nepřímých investic," řekla ředitelka úseku finančního řízení Penzijního fondu České spořitelny Veronika Matušková.