Ruská metropole Moskva se znovu ponořila do hustého dýmu z požárů rašelinišť v okolí města. Štiplavý dým se silným zápachem požáru se valí zejména z jihu, jihovýchodu i jihozápadu až do centra. Úřady znovu vyzvaly Moskvany, aby používali masky, zavřeli dobře okna a nevětrali, informovala agentura ITAR-TASS.

Po jistém zlepšení situace v Moskvě z posledních dní, kdy zde dokonce zapršelo, meteorologové znovu varovali, že se vítr opět stáčí a zahalí město v dým. Důvodem jsou zejména přetrvávající požáry ve Vladimirské a Rjazaňské oblasti. Meteorologové na neděli předpovídají až 31 stupňů Celsia.

Vzhledem ke katastrofálním požárům a suchu zastavilo v neděli Rusko export obilí, jak již dříve ohlásilo. Značnou část úrody zničil oheň. Zákaz exportu obilí platí do konce prosince. Rusko patří k největším vývozcům pšenice na světě.

V Rusku i nadále hoří stovky požárů, které jsou nejhorší v historii země. Jak uvedl prezident Dmitrij Medveděv, konec národní katastrofy není v dohledu. Vzhledem ke smogu a vedru v Moskvě nyní denně umírá na 700 lidí. Mnozí lidé si stěžují na silné bolesti hlavy a nevolnost. Statisíce Moskvanů město opustily.

Související