Doba, kdy se největšímu americkému výrobci aut General Motors posměšně přezdívalo Government Motors, tedy Vládní automobilka, pomalu končí. GM by dnes měla oznámit, kdy znovu vstoupí na burzu a vymaní se ze státní náruče. Konci "výjimečného stavu" v automobilce také nasvědčuje včera oznámený odchod generálního ředitele a předsedy správní rady Eda Whitacra.

Ten v GM působil necelý rok, přičemž oficiální hlavou společnosti je teprve od ledna. Whitacre do GM přišel z telekomunikační sféry a nikdy nezastíral, že o výrobě automobilů nic neví. Spolu s dalšími krizovými manažery se mu však povedlo postavit firmu na nohy. Whitacre dál zůstane předsedou správní rady GM.

Nový generální ředitel Dan Akerson se funkce ujme 1. září. Stane se už čtvrtým manažerem, který za poslední rok a půl usedl do šéfovského křesla GM. Akerson dostane do vínku firmu, jejíž kondice se v posledním době viditelně lepší. Včera zveřejněné výsledky ukázaly, že za druhé čtvrtletí firma docílila čistého zisku 1,5 miliardy dolarů, což je o 600 milionů víc než za první tři měsíce letošního roku.

Emise akcií by měla GM vynést až 16 miliard dolarů. Pokud se tak stane, bude to znamenat, že velmi nepopulární vládní zásah do fungování automobilového průmyslu, který nemá v americké historii obdoby, nakonec z finančního hlediska skončí úspěchem.KONEC PROVIZORIA
Ed Whitacre po osmi měsících v čele GM odchází, nahradí ho Dan Akerson.
FOTO: BLOOMBERG

Související