Tenista Tomáš Berdych postoupil do čtvrtfinále turnaje série Masters v Torontu po výhře nad Alexandrem Dolgopolovem z Ukrajiny 6:3, 6:7 a 6:4. Český tenista prohrál s přemožitelem nasazeného Rusa Južného jen druhý set v tie-breaku. V boji o semifinále se utká s Rogerem Federerem. Toho český tenista letos už dvakrát porazil. Švýcara, který je nyní ve světovém žebříčku třetí, zdolal ještě jako světovou jedničku v Miami a podruhé při své cestě do finále Wimbledonu.

"Rád si s Federerem zahraju. Teď by mohl mít taky konečně jednou vítr on ze mne," řekl Berdych deníku Sport ještě před zápasem s Dolgopolovem. Federer postoupil po výhře ve dvou stetech nad Francouzem Michaelem Llodrou a na odvetu s českým hráčem za Wimbledon se těší. "Vzpomínka na ten zápas není hezká, ale doufám, že mu to dokážu vrátit," řekl devětadvacetiletý Švýcar s úsměvem.

Hrálo se přes dvě hodiny

První set utkání s Dolgopolovem rozhodl jediný brejk českého hráče hned na začátku. Nebezpečný Ukrajinec pak sice nastřílel v první sadě víc vítězných míčů než finalista Wimbledonu Berdych, ale také mnohem častěji chyboval. Berdych využil řízným forhendem druhý setbol.

Jednadvacetiletý Dolgopolov pak ve druhém setu podával téměř dokonale. Při prvním servisu dosáhl úspěšnosti vyhraných míčů 96 procent. Jeden game vyhrál za necelou minutu i díky třem esům. Berdych odvrátil čtyři brejkboly a tři setboly, ale nakonec sadu ztratil ve zkrácené hře. Navíc si český daviscupový reprezentant nechal během druhého setu namasírovat levý stehenní sval.

Ve třetím setu se Berdych dlouho nemohl trefit do returnu, ale zároveň si bezpečně držel vlastní podání. Rozhodnutí padlo v desáté hře, kterou český hráč při servisu soupeře získal čistou hrou. Při prvním mečbolu Dolgopolov nevydržel nervově a udělal dvojchybu. Po více než dvouhodinové dřině se soustředěný Berdych konečně usmál, když po podání rukou došel doprostřed kurtu zatleskat divákům.

Postupem do čtvrtfinále vyrovnal Berdych v Torontu své čtyři roky staré maximum, tehdy prohrál s Francouzem Richardem Gasquetem.

Také příští Berdrychův soupeř Federer neměl zpočátku utkání snadnou práci s francouzským deblovým specialistou Michaelem Llodrou - prohrával v první sadě 2:4. Výhrou v tie-breaku 7:2 však odpor soupeře zlomil ve druhé sadě už jasně kraloval 6:3.

Skvělou formu po dlouhé pauze prokazuje David Nalbandian. Ten v červenci nejprve dovedl Argentinu k postupu do semifinále Davisova poháru v Rusku a ani na amerických betonech dosud nenašel přemožitele. Ve třetím kole vyřadil po setech 4:6, 6:4 a 6:1 finalistu French Open Robina Söderlinga ze Švédska. Vítěznou šňůru tak protáhl už na 11 zápasů.

Výsledky

2. kolo: Nadal (1-Šp.) - Wawrinka (Švýc.) 7:6 (14:12), 6:3, Murray (4-Brit.) - Malisse (Belg.) 7:5, 6:2, Chardy (Fr.) - Verdasco (9-Šp.) 6:7 (7:9), 7:6 (7:5), 6:2, Monfils (15-Fr.) - De Bakker (Niz.) 7:5, 6:3, Anderson (JAR) - Querrey (16-USA) 7:6 (7:4), 4:6, 6:4, Kohlschreiber (Něm.) - Troicki (Srb.) 6:4, 3:6, 6:0, Lu Yen-hsun (Tchaj-wan) - Mathieu (Fr.) 3:6, 7:6 (7:3), 7:6 (7:5). 3. kolo: Berdych (7-ČR) - Dolgopolov (Ukr.) 6:3, 6:7 (5:7), 6:4, Nalbandian (Arg.) - Söderling (5-Švéd.) 4:6, 6:4, 6:1, Federer (3-Švýc.) - Llodra (Fr.) 7:6 (7:2), 6:3, Chardy (Fr.) - Davyděnko (Rus.) 6:3, 6:2.

Čtyřhra - 1. kolo: Knowles, Štěpánek (Bah./ČR) - Almagro, Robredo (Šp.) 5:7, 6:3, 12:10. 2. kolo: Benneteau, Llodra (Fr.) - Dlouhý, Paes (3-ČR/Ind.) 6:1, 7:6 (8:6).