Japonské akcie ve čtvrtek pokračovaly v poklesu a dostaly se nejníže za poslední více než rok. Dolů je stále tlačí nepříznivé vyhlídky americké ekonomiky a další signály, že s problémy se začíná potýkat i globální ekonomika. Svědčí o tom jednak makroekonomické údaje z Číny, ale i varování ze strany Bank of England. Na devizovém trhu dolar klesl vůči jenu nejníže za posledních 15 let.

Hlavní index Nikkei 225 si odepsal 80,26 bodu a obchodní den uzavřel slabší o 0,86 procenta na hodnotě 9212,59 bodu. To je nejslabší závěr za více než měsíc. Během dne ale byly ztráty indexu ještě výraznější a Nikkei klesl až o 2,4 procenta. Dostal se tak nejníže od konce loňského července. Širší index Topix klesl o 0,8 procenta na 827,78 bodu.

Akcie se části ztrát dokázaly zbavit v reakci na vývoj devizových trhů. Tam se totiž dolar k jenu odpoutal od nejnižších hodnot za 15 let a začal zpevňovat. Japonská agentura Džidži totiž citovala japonského ministra financí, který řekl, že výkyvy na devizových trzích jsou velmi silné. Mezi obchodníky se tak spekuluje, že japonská vláda přemýšlí o intervenci, aby další růst kurz zastavila.

Dolar k jenu v noci na dnešek oslabil na 84,72 JPY, a dostal se tak nejníže od roku 1995. Dolar by ale podle analytiků mohl najít podporu na 84 jenech. Pokud ne, mohl by klesat až na 83,50 JPY. Nejlepší den za poslední dva roky zažil dolarový index, který ve všeobecné nejistotě kolem dalšího vývoje globální ekonomiky zpevnil o více než dvě procenta.

Dolar vůči jenu v závěru obchodování v Tokiu ztrácel 0,3 procenta na 85,04 JPY, euro k dolaru naopak o 0,1 procenta zpevnilo, a dostalo se tak na 1,2880 USD. Vůči jenu nicméně euro o 0,2 procenta oslabilo a ocitlo se na 109,55 JPY.

Evropa klesá, čeká se na čísla z USA

Akcie v Evropě zahájily obchodování blízko nuly, kolem 11 hodiny středoevropského času se ale drtivá většina evropských indexů přehoupla do červených čísel. Index PX na pražské burze ztrácel 0.58 procenta.

V poklesu pokračují banky, které doplácejí na předpokládané oslabení tempa růstu globální ekonomiky. Vzpruhu ale indexy nacházely v růstu akcií pivovaru Anheuser-Busch InBev.

"Obavy o růst globální ekonomiky přetrvávají. Teď budeme vyčkávat, až budou ve 14:30 zveřejněny údaje z amerického trhu práce," řekl makléř společnosti ETX Capital Mark Priest. V USA bude dnes zveřejněna pravidelná týdenní zpráva o vývoji nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. I když zpráva sama není kvůli týdennímu kolísání příliš významná, trhy jí věnují značnou pozornost.

Akcie Anheuser-Busch InBev zpevnily o více než tři procenta v reakci na čtvrtletní výsledky hospodaření. Ty byly lepší než čekali analytici i než předpokládala sama firma. K růstu objemu prodaného piva a dalších nápojů z velké části přispělo nedávné mistrovství světa ve fotbale, příznivé počasí a vyšší odbyt v Brazílii.