Cizinci v číslech

14 666 cizinců

vyhostily za první letošní půlrok české úřady. To je o 257 lidí víc než za stejné období loni. Většina cizinců, které stát vyhostí, ale zůstává na svobodě s příkazem, že musí sami opustit zemi. Do detenčních táborů se dostanou jen ti, kteří neuposlechli příkazu a policisté je chytili.

270 lůžek

je kapacita zařízení pro zajištění cizinců v Bělé pod Bezdězem. Průměrně zde ale pobývá zhruba 100 až 130 lidí. Nejčastěji občané bývalého Sovětského svazu.

68 dní

stráví v Bělé v průměru jeden zadržený cizinec. Jeho pobyt vyjde na 42 tisíc korun.

216 753 cizinců

legálně ke konci července pracovalo v ČR. Je to o 1727 méně než v červnu. Podstatně ubylo zaměstnaných Rumunů či Ukrajinců.

Je slunečný srpnový den a čtveřice mladých mužů, svlečených do půl těla, hraje před domem ping-pong. Několik dalších posedává na lavičkách kolem, vtipkují a z legrace se navzájem pošťuchují. Slyšet je hlavně ukrajinština a ruština. Vcelku idylický obraz kazí jen pár "detailů": celá zahrada je obehnaná ostnatým drátem a u zamřížované brány postává ozbrojený dozorce.

S úderem každé celé se brána otvírá, nastává střídání skupin. Pingpongové stoly jsou tu dva, ale zahrát si chce každý. "Hostů" je tu právě víc než 130.

Vyhoštěných přibývá

Co na první pohled vypadá jako jakási ostře hlídaná ubytovna, je ve skutečnosti detenční tábor pro ilegální cizince v Bělé pod Bezdězem. Sem policie přiváží cizince, které chytila, protože neměli v pořádku "papíry" a v detenci čekají na vyhoštění do svých zemí.

Bělá pod Bezdězem, vzdálená od Prahy hodinu jízdy, je jedno ze dvou takových zařízení v Česku. Druhé je na Moravě, poblíž Břeclavi. Tyto "přestupní stanice" mezi Českem a letadlem domů jsou v posledních letech potřeba víc než kdy předtím. Kvůli krizi a boji s prací načerno cizinecká policie zpřísnila kontroly.

V porovnání s prvním půlrokem 2008 provedla policie letos o 841 zátahů víc. A zvýšil se i počet vyhoštěných cizinců. Za první letošní půlrok vyhostily úřady o 257 lidí víc než za stejné období loni.

Organizace na pomoc uprchlíků upozorňují, že stát se často zbavuje i cizinců, kteří v Česku strávili mnoho let, umějí perfektně česky a mají tu rodinu. To je i případ Ukrajince s iniciálami A. T. V Česku je 15 let, z toho 10 let ilegálně. Už dva měsíce je v Bělé a čeká ho vyhoštění. "Mám tady celou rodinu: přítelkyni a dvě dcery. Chodí na základní školu. Rodinu neopustím a z Ukrajiny se vrátím," říká A. T.

Prvních 14 dní prospí

Nejčastějším místem policejních zátahů byli agenturní zaměstnanci a černé burzy práce. A tomu také odpovídá složení obyvatel v Bělé. V místě, za jehož ploty se reportér dostane, až když projde kolečkem úředních povolení, převažují Ukrajinci a další cizinci ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Detenční zařízení leží schované v borovicových lesích, asi kilometr a půl za Bělou. Vede k němu úzká asfaltová cesta a celé je obehnáno dvojitým plotem s ostnatým drátem, který ostraha hlídá zevnitř i zvenčí. Komplex budov, které dřív sloužily jako ruské kasárny, tvoří několik domů: muži, ženy a rodiny s dětmi tu bydlí odděleně. "Máme tu i jednu zvláštní budovu se zvýšenou ostrahou pro ty, co nedodržují pravidla. Jdou tam třeba chlapi, kteří se poperou. Většinou tam ale nikdo není," říká Jan Koláčný, zástupce ředitele.

Denní režim se tu řídí podle přesně daných pravidel: v sedm snídaně, pak sledování televize, hygiena, výměna prádla, v poledne oběd a návštěva právníků. Odpoledne sport nebo kino. "Nejoblíbenější je fotbal, má totiž jednoduchá mezinárodní pravidla," říká Koláčný u vchodu do tělocvičny. Kopanou tu právě hraje parta deseti zpocených mužů. Slyšet je směs ukrajinštiny a ruštiny, jen spontánní nadávky zaznívají v češtině, aby si rozuměly obě strany.

"Musíme si dávat velký pozor na to, jaké národnosti k sobě dáváme. Nemohli bychom třeba na jeden pokoj ubytovat Číňana s Vietnamcem. Jednou jsme pokusně uspořádali fotbalový zápas mezi Čečnou a Ruskem. Skončil po dvou minutách," dodává Koláčný.
Cizinci tu nepracují, protože jsou v pozici ilegálních přistěhovalců. Většinu dne tak tráví sportem nebo vycházkami v malé oplocené zahradě. Částku 42 tisíc, kterou jeden pobyt průměrně stojí, tak téměř žádný cizinec nesplatí. "Může se to zdát jako dobrá dovolená. Jenže většina tu stráví něco přes dva měsíce a jsou celou dobu za mřížemi. Nenesou to úplně lehce," říká Koláčný. Dodává, že nově příchozí cizinci jsou často zvenku tak udření, že prvních 14 dní jenom prospí.