Poskytnuté úvěry

38,5

miliardy korun, tolik banky půjčily lidem na hypotékách za 1. pololetí. Je to o tři procenta méně než ve stejném období 2009.

5,9

miliardy korun půjčila Česká spořitelna v 1. pololetí 2010 lidem na hypotékách na bydlení i na tzv. amerických hypotékách, což jsou úvěry na cokoliv zajištěné nemovitostí.


Banka s největším počtem klientů, Česká spořitelna, se chce znovu dostat na výsluní hypoték. V žebříčku podle podílu na nových hypotékách klesla z pozice lídra už před dvěma lety na třetí příčku. Příští týden spořitelna chystá zlevnit vybrané hypotéky až o více než jedno procento a znovu dobýt trh.

 

"Chceme přijít s novou dotací hypoték a stát se opět jednou z nejatraktivnějších bank. Naším cílem je nejdéle do jednoho roku získat třicetiprocentní podíl v nových hypotékách," řekl HN Martin Techman, ředitel úseku rozvoje obchodu České spořitelny.

V letošním prvním pololetí ČS na nových hypotékách půjčila 5,95 miliardy korun. Její podíl na hypotečním trhu se podle odhadů expertů pohyboval jen kolem 16 procent. U konkurenční Hypoteční banky tržní podíl přesáhl už 31 procent, Komerční banka dosáhla už kolem 24 procent a Raiffeisenbank zhruba 15 procent.

Za poklesem tržního podílu spořitelny stály právě i vyšší úroky. Z tuzemských bank spořitelna jako první v krizi rovněž přitvrdila podmínky hypoték. Kvůli přísnějšímu hlídání rizika navíc počátkem roku 2008 utlumila spolupráci s mnohými makléři, kteří jí přinesli špatně splácené půjčky. Banka pak vsadila na prodej ve vlastní pobočkové síti, kterou má nejrozsáhlejší mezi tuzemskými bankami. Tím však přišla o významnou část obchodů.

Podrobnosti změn nechce spořitelna odkrýt. Ale podle informací Hospodářských novin z trhu bude v časově omezené nabídce lákat hlavně na pětileté fixace. Zároveň banka sníží o několik desítek bazických bodů svou minimální sazbu, od které hypotéky nabízí. Ta je nyní 4,89 procenta.

Jak budou dotace vypadat? Půlprocentní dotaci úroku získá klient na všech fixacích, když má v bance běžný účet, aktivně ho využívá a měsíčně na něj pošle jedenapůl násobek hypoteční splátky.

Kromě toho bude spořitelna pokračovat v půlprocentní dotaci na pětiletých fixacích, když klient splácí nejméně dvacet let a z banky neodejde ke konkurenci.

Novou nabídkou tak ČS na některých hypotékách s pevným úrokem prolomí čtyřprocentní úrokovou hranici. Podle informací HN se dokonce dostane i pod nejlevnější hypotéku s pohyblivou sazbou. Tu nyní UniCredit Bank nabízí od 3,83 procenta. Slevami chce spořitelna získat klienty, které si uváže na delší dobu a přinesou jí více tržeb z poplatků.

Změnou strategie chce spořitelna oslovit hlavně vlastní klienty, kteří u ní mají běžný účet a kterých je více než dva miliony. Počítá i s větší spoluprací s makléři. "Podmínky budou natolik atraktivní, aby si naši klienti hypotéky nebrali v jiné bance. Aspirace na získání třicetiprocentního podílu však předpokládá, že získáme i nové zákazníky," uvedl Techman.

Konkurenti včera naznačili, že tah spořitelny nezůstane bez reakce a hypotéky by tak mohly ještě zlevňovat.

"Je otázka, jak nová nabídka spořitelny zabere. Svou pozici chceme ale rozhodně udržet," říká Jan Sadil, šéf Hypoteční banky, která nyní prodává nejlevnější hypotéky se sazbou od 4,49 procenta. "Teď nabízíme hypotéky od 4,45 procenta a koncem srpna představíme další inovaci. Tržní podíl chceme posilovat," uvedla Monika Truchliková, zástupkyně výkonného ředitele pro marketing KB. "Tříleté fixace nabízíme od úroku 4,59 procenta, aktivní klient může získat slevu, ale v jejím rozsahu spořitelně nemůžeme konkurovat. Je to velká a silná banka," uvedl Jan Bureš, odborník na hypotéky z Raiffeisenbank.

Podle Jana Ostatka, šéfa poradenské firmy Golem Finance, je krok spořitelny logický. Brzký návrat do čela trhu se mu ale nezdá pravděpodobný. "Nabídka zní dost komplikovaně a konkurence si pohlídá, aby spořitelna nespadla s úroky na dno," řekl Ostatek.

Spořitelna už jednu revoluci na českém trhu způsobila. Hypotéky v roce 2001 začala dotovat třemi miliardami korun, kterými rakouská Erste Bank slíbila vládě při koupi České spořitelny podpořit trh bydlení. Tříprocentní dotací na polovinu hypotéky tehdy přetáhla rychle klienty. Do roku 2006 pak tržní podíl držela vysoko nad 30 procenty.

 

Související