Tři dny poté, co převážně tibetské město v provincii Kan-su prakticky srovnal se zemí sesuv půdy, svitla příbuzným pohřešovaných alespoň drobná naděje, když vojáci vytáhli z trosek živého muže.

Liou Ma Šen-tenga (52 let) našli záchranářští psi šedesát hodin poté, co jeho dům v okresním městě Čou-čchü zbořilo bahno valící se z nedalekého svahu. Byl zdravotně postižený a upoután na lůžko, přesto dokázal přežít, popsal CNN jeho synovec.

Situace v odlehlém horském regionu ale navzdory drobnému úspěchu zůstává zoufalá. „Je to závod s časem,“ konstatoval čínský premiér Wen Ťia-pao. Na místě zasahuje na sedm tisíc vojáků, záchranářů, požárníků a zdravotníků, práci jim ale komplikuje neustávající déšť.

Místní obyvatelé zůstávají otřeseni. Už bylo potvrzeno 1117 obětí, přes 600 lidí se pohřešuje.  Bahno se z okolních kopců sesunulo v noci, pohřbilo tři stovky domů a se zemí srovnalo i několikapatrové budovy. Podle BBC se zřítilo až tisíc budov a trojnásobek byl zatopen.

„Ozval se zvuk podobný hromu a potom to spadlo z nebe. Nebylo úniku,“ popsala CNN jedna z obyvatelek zničené obce. „Nemohl jsem dělat nic jiného než utíkat,“ doplňuje jeden z jejích sousedů Chung, který se snaží ze svého zničeného příbytku holýma rukama zachránit co se dá.

Stejně jako záchranáři se i on potýká se silným deštěm, který zatím neustává. Úřady navíc varují, že hrozí další sesuvy půdy a vyzývají obyvatele, aby zničené obce opustili. Už 45 tisíc lidí z Čou-čchü bylo evakuováno.

„Nezbývá mi než se spolehnout na vládu,“ říká další z mužů, který ztratil střechu nad hlavou a několik příbuzných. „Nemám ani hůlky, kterými bych mohl jít,“ popisuje svou zoufalou situaci.

Do oblasti míří také odborníci na prevenci epidemií. „Znečištěná pitná voda i potraviny způsobily průjmy, potřebujeme více léků,“ popsal místní lékař Jang Lung.