Ten počítač vypadá spíš jako velká vestavěná skříň - na výšku a šířku má dva metry a na hloubku metr a půl. Pomocí tohoto přístroje za 70 milionů korun Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) od ledna předpovídá vývoj počasí i riziko záplav.

Počítač patří k nejmodernějším na světě. Podle hydrologa Jana Daňhelky však ani on nedokáže povodně nebo počasí vypočítat s neomylnou přesností. "Počítač umí vytvořit mapy a grafy rychleji a ve čtyřikrát vyšším rozlišení než jiné přístroje. Pořád je to ale jen předpověď, a ta nikdy není přesná na sto procent," uvedl Daňhelka.

Starý počítač už vyhodili

Určit, nakolik se nový počítač osvědčil během víkendových záplav, podle něj nelze. Starý "předpovědní" počítač už totiž ČHMÚ vyhodil, a tak nemá s čím porovnávat. "Museli bychom tu konkrétní situaci z víkendu nechat vypočítat oba počítače - nový i starý," říká Daňhelka.

Když ČHMÚ počítač v lednu za peníze EU kupoval, v médiích se objevovaly zprávy o zázračném přístroji, který Česko ochrání před příštími povodněmi. "Z toho jsme byli docela nešťastní," říká Daňhelka. Jak se povodně nakonec projeví, je záležitostí více faktorů, například rázu krajiny.

Kromě nového přístroje hydrologové využívají také síť speciálních tlakových čidel, která jsou umístěna na dnech velkých i malých českých řek. Senzory sledují výšku vody a údaje pak pravidelně pomocí mobilní sítě odesílají do centrály v ČHMÚ a na jednotlivá povodí řek. Dohromady je v českých tocích takových čidel rozprostřeno 513.

Čidla i do minipotoků

V malých lokálních potůčcích, které se však také mohou značně rozvodnit, ale senzory podle Daňhelky až na výjimky nejsou.

"Síť čidel je pro potřeby České republiky dostatečná. Pokud by senzory chtěly i menší obce u svých potoků, mohou na to žádat prostředky z operačního programu EU," upřesnil Daňhelka.

Během povodní pomáhá také nový software, který před rokem vyvinuli studenti z Ostravské univerzity. Novinka umí lépe "spárovat" nabídku a poptávku ve chvíli, kdy voda opadne a lidé potřebují pomoc. Dřív, než se studentský software loni stihl pilotně ověřit, vypukly na Novojičínsku povodně, a systém tak nakonec prošel ostrou zkouškou. "Software má zatím k dispozici humanitární organizace Adra, máme ale v plánu jej poskytovat i obcím," říká proděkanka Přírodovědecké univerzity Ostravské univerzity Petra Konečná.