Produktivita práce ve Spojených státech se ve druhém čtvrtletí překvapivě snížila o 0,9 procenta. Zaznamenala tak první pokles od konce roku 2008. Oznámilo to v úterý americké ministerstvo práce. Údaje jsou podle agentury Reuters další známkou zpomalujícího tempa hospodářského oživení v USA. Podle agentury AP nicméně naznačují, že firmy by v brzké době mohly potřebovat více zaměstnanců.

Analytici předpokládali, že produktivita stoupne o 0,2 procenta po revidovaném nárůstu o 3,9 procenta v prvním čtvrtletí. Náklady na jednotku pracovní síly, které jsou měřítkem potenciálních inflačních tlaků, se zvýšily o 0,2 procenta. Vykázaly tak první nárůst od loňského jara.

Produktivita práce se během hospodářské recese výrazně zvyšovala v důsledku rozsáhlého propouštění zaměstnanců. Ekonomové se podle agentury AP domnívají, že pokles produktivity by mohl být příznivý, pokud by vedl k najímání nových pracovníků.

Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí stoupla o 2,4 procenta po nárůstu o 3,7 procenta v předchozích třech měsících. Hospodářský růst v USA tak zpomalil již druhé čtvrtletí za sebou.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru