Požáry, smog a dým trápí obyvatele Ruska již několik týdnů. Teď se k nim podle lékařů může připojit celá řada epidemických onemocnění, a to včetně cholery. 

Hlavní hygienik Gennadij Oniščenko v pondělí varoval, že bezprecedentní vlna veder je ideálním prostředím pro šíření infekčních chorob. Zdravotnická zařízení podle něj zesílila preventivní opatření, protože nebezpečí nákaz je akutní v 52 z 83 ruských republik a oblastí. Oniščenko se ze všeho nejvíce obává zavlečení cholery z jihovýchodní Asie a pákistánské oblasti.

Ke všemu se navíc přidává i předpověď počasí. Meterologové totiž předpovídají chladnější počasí až na poslední srpnovou dekádu. Do té doby v zemi vydrží vysoké teploty podporující šíření ohně.

Požáry ale zatím přímo nezasáhly ruskou metropoli. Tu přesto trápí smog a dým, který se dostal i do útob metra. A úmrtnost v Moskvě dosáhla již dvojnásobku. "Normálně každý den umírá 360-380 lidí, nyní je to okolo 700," řekl šéf zdravotního odboru moskevské radnice Andrej Selcovskij.

V současné chvíli na ruském území hoří 174 tisíc hektarů lesa. Některé z požárů ohrožovaly také jaderné a vojenské objekty. Jak ale hlásí ministerstvo obrany, jaderné středisko Sarov se definitivně podařilo uchránit. Armáda, která při zásazích hasičům pomáhá, je prý i nadále připravena k nasazení i v jiných místech.

Oheň podle zpráv ruského tisku ohrožuje i další ruská zařízení, kde se zpracovává jaderný materiál. Ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu oznámil, že hasiči zápasí s ohniskem v okolí uralského jaderného střediska Sněžinsk, které je po Sarově u Nižního Novgorodu největším ruským zařízení na výrobu jaderné munice. Podle optimistických předpovědí by mohl být požár u Sněžinska zdolán během 24 hodin.

Hoří ale i v okolí ruského továrny na výrobu a skladování obohaceného jaderného paliva Majak u města Ozjorsk na jižním Uralu. V oblasti byl dokonce vyhlášen stav ohrožení. V Ozjorsku, kde se vyrábí ročně na 400 tun jaderného paliva, došlo v roce 1957 k velké jaderné havárii, při níž bylo ozářeno území s 260 tisíc obyvateli.

Související