Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil v červenci na 1,9 procenta, což je nejvyšší hodnota od března 2009. V letošním červnu činila meziroční inflace 1,2 procenta. Celková hladina spotřebitelských cen vzrostla v červenci proti červnu o 0,3 procenta. Oznámil to v pondělí Český statistický úřad s tím, že meziměsíční růst inflace ovlivnilo zejména zvýšení sezónních cen dovolených s komplexními službami v oddíle rekreace a kultura.

V meziročním srovnání měl vliv na zvýšení inflace zejména růst cen potravin a nealkoholických nápojů. V bydlení nastal obrat ve vývoji cen zemního plynu, které z poklesu o 6,5 procenta v červnu byly v červenci meziročně vyšší o 3,9 procenta. Čisté nájemné vzrostlo o 8,9 procenta, v tom se regulované nájemné zvýšilo o 16,8 procenta a tržní kleslo o 0,3 procenta.

Naopak na snižování cenové hladiny působil především pokles cen oděvů o 3,6 procenta a obuvi o 0,9 procenta. V bydlení klesly ceny elektřiny o 2,7 procenta.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru