Petrochemická firma BP včera začala pumpovat do poškozeného ropného vrtu v Mexickém zálivu cement. Jde o další fázi operace, která má trvale izolovat a umrtvit havarovaný vrt, uvedla agentura AP. K cementování přistoupila několik hodin poté, co jí postup americké úřady povolily.

"Tato procedura (cementování) doplní pokračující hloubení odlehčovacích vrtů," uvedla BP. Pomocné vrty, které mají být hotové ve druhé polovině srpna, učiní pomyslnou tečku za zapečetěním poškozeného místa. Těmito pomocnými vrty chce BP vhánět bahno s cementem spodem do poškozeného vrtu.

"Vzhledem k úspěšné první fázi operace a pozitivnímu vyhodnocení výsledků testu jsem pověřil BP zacementováním poškozeného vrtu," prohlásil o několik hodin dříve admirál americké pobřežní stráže Thad Allen, který na záchranné operace dohlíží.

Při předchozí fázi umrtvení vrtu se díky tlaku bahna vháněného do poškozeného vrtu podařilo vytvořit pevnou "zátku", která brání ropě v dalšímu úniku. Bahnem je nazývána speciální těžká tekutá hmota, kterou těžaři používají.

Podle odhadu americké vlády od dubna do zálivu uniklo 4,9 milionu barelů ropy. Jde tak o největší katastrofu svého druhu. Předchozí největší byla nehoda na mexickém vrtu Ixtoc v roce 1979. Tehdy uniklo 3,3 milionu barelů ropy.

Související