Jednou z možností, jak povzbudit poptávku amerických spotřebitelů, bylo v minulosti snížení úrokových měr u hypotečních úvěrů.

Když vezmeme v úvahu všechny poskytnuté hypotéky v celkové výši 10 bilionů dolarů, tak toto opatření může dramaticky ovlivnit množství peněz, které mají americké domácnosti k dispozici. Obavy z možné druhé vlny propadu hospodářství a ekonomické indikátory spotřebitelského chování a realitního trhu donutí americkou centrální banku (Fed) znovu zasáhnout.

Trhy se domnívají, že Fed se bude snažit povzbudit ekonomiku snížením úrokových měr, za které si půjčují firmy a domácnosti. Krátkodobé úrokové míry se drží velmi blízko nule, takže jedinou další možností je snížit ty dlouhodobé.

Za tím účelem může Fed nakupovat aktiva, a začít tak pumpovat peníze do ekonomiky.

"Trhy čekají na příští týden, kdy se dozví konkrétní podobu uvolňování měnové politiky," komentoval situaci na trhu Brian Yelvington ze společnosti Knight Capital.

Pokud se Fed rozhodne k další podpoře ekonomiky, tak je otázkou, jak přesně toho dosáhne.

Měl by nakupovat vládní nebo hypoteční dluhopisy? Nebo by měla vláda nejdřív najít způsob, jak usnadnit lidem přístup k úvěrům?

Fed zatím zmínil možnost použití prostředků z brzo splatných dluhopisů, které vlastní. Za tyto peníze v celkové výši jednoho bilionu dolarů by mohl nakoupit nové dluhopisy kryté hypotékami. "Není příliš jasné, jak moc silný efekt to bude mít. Věříme však, že snížení úrokových měr by mohlo mít na ekonomiku pozitivní efekt," uvedl Jan Hatzius, hlavní ekonom Goldman Sachs.

Háček může být v tom, že další sražení úrokových měr nemusí dostatečně podpořit utrácení spotřebitelů. Poskytovatelé hypotečních úvěrů totiž nejsou příliš ochotni tolerovat předčasné splacení hypotéky a její levnější znovupořízení.

Analytici odhadují, že téměř celá polovina půjček poskytnutých vládními agenturami Freddie Mac a Fannie Mac v objemu 2,5 bilionu dolarů se nedá takto refinancovat. Celá situace je způsobena tím, že lidé dluží více, než činí hodnota jejich nemovitostí, ztratili práci nebo přišli o svůj úvěrový rating jiným způsobem.

Investoři se také zabývají možností uvolnění podmínek pro poskytnutí hypoték garantovaných Fannnie Mae a Freddie Mac.

Pokud by americká vláda k takovému kroku přistoupila, tak by to mohlo vést ke snazšímu refinancování současné hypotéky. Opatření by mohlo podle výzkumu banky Morgan Stanley snížit náklady domácnostem přibližně o 46 miliard dolarů ročně.

Naproti tomu Goldman Sachs odhaduje celkovou úsporu domácností jen v intervalu deseti až dvaceti miliard dolarů.

Jenže to v sobě nese skryté náklady pro majitele hypotečních dluhopisů.

Podle analytika Bose Georgeho z poradenské firmy Keefe, Bruyette & Woods by to mohlo stát vládní agentury až 75 miliard dolarů. Ostatní vlastníci aktiv navázaných na hypotéky by podle něj ztratili kolem sedmdesáti miliard dolarů. "Pokud se zavede toto nucené refinancování hypoték, tak negativně dopadne na dolar i trh s vládními dluhopisy," řekl George Goncalves ze společnosti Nomura Securities.

FT


další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ftKDE JE ŘEŠENÍ?
Další snížení úrokových sazeb a levnější hypoteční úvěry by nemusely americkým domácnostem příliš ulevit. Refinancovat hypotéku je pro ně totiž příliš složité.
FOTO: BLOOMBERG

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru