Po několika dnech zklidňování se oheň, který sužuje rozsáhlé oblasti Ruska, během středy a čtvrtka opět rozšířil. Hoří už 196 tisíc hektarů a téměř polovina z osmi set aktuálně registrovaných požárů v evropské části země vznikla během posledních 24 hodin. Oheň se z centrálních oblastí šíří směrem na jih.

Zatímco hasiči a armáda se snaží zabránit rozšíření ohně do větších měst, vojenských objektů či továren, vláda i ekologové začínají přemýšlet o budoucnosti. Plameny totiž zničily rozsáhlé lesní porosty a především výraznou část letošní úrody.

„Myslím, že je rozumné dočasně zakázat vývoz obilí a obilných výrobků z Ruska,“ prohlásil ve čtvrtek premiér Vladimír Putin. Podle agentury RIA Novosti se vláda chystá vyhlásit zákaz exportu pro období od 15. srpna do konce roku.

Ještě ve středu přitom ministerstvo zemědělství ujišťovalo, že zákaz vývozu neplánuje.

Obavy z tohoto kroku přitom už začátkem týdne vyhnaly ceny pšenice na světových trzích na dvouleté maximum, neboť ruská produkce je klíčová – loni země vyvezla 21,4 milionů tun pšenice, vyšší vývoz měly jen Spojené státy a Evropská unie.

Vláda už také snížila odhady letošní sklizně obilí z 97 milionů tun na asi 70 milionů. Putin zároveň slíbil, že zemědělci a postižené regiony dostanou podporu ze státní rezervy v celkové výši 35 miliard rublů (asi 22 miliard korun).

Pustina namísto lesa

Kromě zemědělců vyjádřili velké znepokojení také ekologové. Oheň zničil rozsáhlé lesní porosty, v Moskvě začal ve čtvrtek odpoledne hořet historicky vůbec první ruský národní park Losinyj ostrov, který je s plochou 166 km2 považovaný za jeden z největších městských lesů světa.

Kritická je situace i v dalších částech země, ochránci přírody varují, že požár se na mnoha místech šíří hlavně v korunách stromů, což je jedna z nejhorších možných variant. „Když les shoří 'horním požárem' tak tam několik dalších let zůstane pustina,“ upozorňuje Nikolaj Šmatkov ze Světového fondu divočiny.

„Pokud nebude přijata řada speciálních opatření, bude obnova trvat stovky let,“ tvrdí zástupce Greenpeace Michail Krejndlin.

Oheň se šíří na jih

Zatímco doposud se požáry šířily především v centrální části evroské části Ruska, nyní se začínají šířit na jih. Hořet začalo už i v Rostovské oblasti na jihu a také v Kalužské na jihozápadě Ruska. 

"Operativně reagujeme na všechny požadavky subjektů Ruské federace. Dnes vznikly komplikace v Rostovské oblasti a musíme konstatovat, že požáry se šíří na jih," uvedl ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu.

V sedmi oblastech nadále platí výjimečný stav, který úřady vyhlásily po zhoršení situace během víkendu. 

Na padesát také vzrost počet obětí požárů, další lidé se pohřešují a 458 lidí vyhledalo lékařskou pomoc.

Nejkritičtější je situace v Moskevské oblasti a rekordní vedra trápí i metropoli: teplota ve vagónech moskevského metra dosáhla 34 stupňů Celsia.