Volckerova pravidla
Definice

 

Obchodováním na vlastní účet se rozumí jakýkoliv obchod v obchodním portfoliu banky včetně derivátů.

Princip regulace

Komerční banky nebudou moci obchodovat na vlastní účet a držet objem větší než 3 % kapitálu Tier 1 v hedgeových firmách a firmách soukromého kapitálu.

Výjimky

Investice pořízené se záměrem dlouhobé držby nebudou předmětem regulace. Nařízení se nevztahuje na nákup nástrojů za účelem řízení rizik, tvorby trhu a obchodováním jménem klientů.

 


   

 

Další články FT otištěné v HN na www.ekonomika.ihned.cz/ft


Před finanční krizí si banky bezstarostně snažily vylepšovat své zisky obchodováním na vlastní účet a jejich traderům se často podařilo vydělat pořádný balík peněz. Jenže tenhle způsob obchodování na finančních trzích se najednou stal předmětem tvrdé pokrizové regulace. Mnoho špičkových traderů z Wall Streetu a londýnské City tak raději utíká ze svých bank do hedgeových fondů v obavách, že aktivity jejich zaměstnavatelů budou přísnou kontrolou regulátorů výrazně omezeny. "Vysoce rizikové chování ale nezmizí. Prostě se přesune jinam," komentoval situaci jeden z předních právníků v oboru.

Za všechno mohou tzv. Volckerova pravidla, pojmenovaná podle Paula Volckera, bývalého šéfa americké centrální banky a hlasitého kritika chování bank. Pravidla jsou součástí nově schválené americké finanční reformy a zakážou až na určité výjimky spekulace bank na vlastní účet. Vývoj naznačuje, že banky mohou zavřít svá oddělení zabývající se obchodováním na vlastní účet a zaměřit se na obchody prováděné jen pro vlastní klienty.

Například Deutsche Bank už omezila kapitál vyčleněný na krytí vlastních obchodů s akciemi o devadesát procent. Podíl příjmů z obchodování na vlastní účet na celkových ziscích dalších bank jako například UBS nebo Barclays klesl podle některých analytiků na jedno až dvě procenta.

Útěk do Evropy

Mezinárodní finanční skupiny mohou utéci před tvrdými americkými pravidly do Londýna i přesto, že budou muset podle basilejských pravidel regulace držet více kapitálu ve vztahu ke svým rizikům. Americké banky se zatím nechaly slyšet, že nehodlají s konečným rozhodnutím spěchat a všechny okolnosti důkladně zváží. Nová regulace jim totiž dává ještě dva roky, než budou muset své aktivity v oblasti obchodování na vlastní účet omezit. Avšak některé z bank už přestaly váhat a začaly přesunovat své nejlepší tradery mimo Spojené státy. Nechtějí si je totiž nechat přetáhnout hedgeovými fondy a jinými rychlejšími účastníky trhu. Příjmy z obchodování na vlastní účet se u jednotlivých bank výrazně liší. Například u Goldmanů tvoří zmíněné obchody až deset procent z celkového zisku. U Citigroup se stejná hodnota pohybuje jen kolem dvou procent. Všechny finanční instituce budou ale nakonec nuceny zvolit jednu ze tří následujících možností.

Tři cesty ke spáse

První z nich je zrušit obchodování na vlastní účet a všechny tradery propustit. Tahle varianta ale moc pravděpodobná není. Banky nechtějí přijít o klíčové pracovníky pro které lze ve firmě najít jiné uplatnění. Druhou možností je přesunout tradery do oddělení, kde budou obchodovat podle příkazů a na účet klientů. To by však mohlo mnoho traderů odradit. Už by nemohli obchodovat tak, jak byli zvyklí a změna jejich obsahu práce by nemusela bance vůbec prospět.

Poslední alternativou je přesunout tradery do fondů, které by finanční instituce přímo spravovala. To by ale znamenalo získat do nich prostředky od třetích stran. Tato strategie však vyžaduje od traderů výborné výsledky a určitou schopnost komunikace, aby mohli přesvědčit investory k vložení jejich prostředků právě k nim do fondů. Pokud banky chtějí čelit téměř každodennímu odchodu vysoce ziskových zaměstnanců, tak by se měly o svém postupu rozmyslet raději dříve nežli později.