Ruské hlavní město se opět zahalilo do hustého dýmu z požárů v okolí města, kde hoří na 160 hektarů lesa a rašelinišť. Viditelnost v ulicích nepřesahuje 300 metrů, místy jen na 50 až 100 metrů, čmoud pronikl i do metra. Letiště v okolí metropole však fungují normálně. Vlna veder a opakující se smog si ve velkoměstě vybírá daň v podobě prudkého růstu zásahů sanitek a zjevně i úmrtí, i když oficiální statistické údaje jsou dosud nedostupné.

Rusko už několik týdnů trpí mimořádnými vedry a vinou požárů v evropské části země už zahynulo 48 lidí.

Štiplavý dým pronikl až do centra metropole v noci, ale nerozplynul se ani dopoledne. Kvalita ovzduší podle státní organizace Mosekomonitoring klesla na osmileté minimum. Moskvané říkají, že takový smog nezažili od 70. let minulého století. Normy se v posledních dnech překračují troj- až dvacetinásobně. Lékaři radí raději nevycházet do ulic a pokud člověk ven musí, pak by měl používat navlhčené hygienické roušky.

Počet výjezdů sanitek k lidem se zdravotními potížemi se minulý měsíc, kdy padlo deset teplotních rekordů, zvýšil skoro o pětinu oproti průměru předchozích let. "Počet zásahů klesá o víkendech, ale jen proto, že lidé odjíždějí na chaty," uvedl lékař rychlé pomoci Michail Koněvskij.

Sanitku nejčastěji potřebují lidé se srdečními vadami, ale smog zvyšuje i počet zákroků u pacientů s dýchacími potížemi. Nejčastěji podle zdravotníků musely sanitky vyjíždět předminulé pondělí, k 8976 zákrokům. Loňský rekord činil 7297 výjezdů.

Moskevské úřady očekávají, že v statistikách se projeví i zvýšený počet úmrtí. "Na konkrétní čísla je ještě brzy, ale máme pocit, že počet úmrtí vzrostl," řekla listu Kommersant mluvčí Jevgenija Smirnovová. Napilno mají i moskevské pohřební služby, i když konkrétní čísla tají. "Vedro se samozřejmě projevilo i na počtu úmrtí," připustil jeden z pracovníků těchto služeb.

"Srovnat čísla o úmrtnosti ve dnech, kdy nad městem visí smog, s obvyklými ukazateli zatím nemůžeme: oficiální zdroje je neuvolní dříve než za půl roku. Ale v roce 2002 kvůli silnému smogu z (hořících) rašelinišť v metropoli zemřelo o 600 lidí více než obvykle," poznamenal list Vedomosti.


Kvůli vedrům padají i rekordy v počtu utopených. Dosud od počátku koupací sezony se jen v Moskvě utopilo 197 lidí, což je skoro čtyřnásobek loňského stavu.

Perspektiva dalšího vývoje situace se jeví neutěšená, jak připustil i ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu. "Chystáme se na nejhorší - k víkendu prognózy slibují čtyřicetistupňové teploty," řekl.

Meteorologové nepředpokládají změnu počasí přinejmenším do neděle, ale už varují, že vedra mohou vystřídat další pohromy v podobě větrných smrští. V Jakutsku na Sibiři už po žáru nastoupilo prudké ochlazení, kdy v noci na dnešek kvůli přílivu arktického vzduchu místy klesly teploty až ke třem stupňům pod nulou, namísto nedávných 32-35 stupňů Celsia.

V médiích současně sílí kritika, že úřady nevyslyšely výstrahy vědců před katastrofou poté, co se v éře prezidenta Vladimira Putina změnil systém ochrany lesů a vyschl přítok peněz na tyto účely.