Stavebním spořitelnám se nelíbí, že mohou poskytovat klientům úvěry jen na stavební úpravy, které jsou pevnou součástí bytu, a na "volně stojící" vybavení půjčovat nemohou. Do zákona, který připravuje ministerstvo financí s cílem snížit výdaje rozpočtu a osekat státní podporu stavebního spoření, proto chtějí prosadit změnu.

"Budeme bojovat, aby mohl občan využít peníze z úvěrů šířeji než dnes, například na vybavení bytu nebo garáž, která není součástí nemovitosti," řekl v rozhovoru pro HN šéf Stavební spořitelny České spořitelny Jiří Plíšek.

 

V zákoně je dnes podle něj řada nelogických ustanovení. Na vestavěnou skříň se například úvěr vztahovat může, ale na volně stojící ne. Pokud člověk žádá o úvěr na výstavbu domu s bazénem a garáží, dostane peníze na celou stavbu. Pokud chce někdo půjčit pouze na garáž nebo bazén mimo dům, má smůlu. Půjčka může jít na podlahu, ale na volně ležící koberec nikoli.

"Byli bychom velice rádi, kdyby se systém zjednodušil a rozšířil. Sami klienti dnes musejí pracně hledat na co vlastně peníze dostanou a na co ne," přidal se tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Koaliční smlouva s ničím takovým nepočítá. Vládní strany prosazují spíš opačný trend. V budoucnu chtějí u nových smluv dávat příspěvek státu pouze klientům, kteří peníze využijí na bydlení. To by ale podle Šedivého spořitelnám zasadila mnohem větší ránu než zdanění státního příspěvku 50procentní daní, o kterém se dnes mluví nejvíc. "Pokud skutečně projde, může se některým stavebním spořitelnám stát, že nebudou mít z čeho půjčovat, a tak pro ně vlastně nebude hrát velkou roli, když se jim možnost úvěrování rozšíří," řekl.