V pondělí to oznámil tamní úřad, který reguluje telekomunikační služby. Omezení tak podle agentury AP zřejmě postihne hlavně byznysmeny, protože v Dubaji se nachází nejrušnější letiště Blízkého východu.

Spojené arabské emiráty se obávají, že komunikátory BlackBerry, jejichž výrobcem je kanadská společnost Research In Motion (RIM), pro tuto blízkovýchodní zemi představují bezpečnostní riziko. Úřadům se především nelíbí, že data z těchto telefonů jsou automaticky přenášena na zahraniční servery, a tudíž na ně nelze uplatnit zákony platné v SAE.

BlackBerry je multimediální zařízení z kategorie takzvaných chytrých telefonů. Kromě běžného telefonování nabízí e-mailové služby, okamžitou komunikaci (tzv. instant messaging) nebo surfování po internetu.

S úplným zákazem těchto služeb úřady v SAE počítají od 11. října a spekuluje se o tom, že k podobnému kroku sáhne i Saúdská Arábie. Zákaz by se mohl týkat i dalších zahraničních přístrojů z kategorie chytrých telefonů a úřady už avizovaly, že zákaz nezruší, dokud nebudou mít přístup k technologii šifrování.

Společnost Research In Motion dnes uvedla, že z bezpečnosti svých přístrojů BlackBerry nesleví. Reagovala tím na obavy z avizovaného zákazu služeb, které její přístroje nabízení. K jednání úřadů v SAE a Saúdské Arábii o technologii šifrování, kterou přístroje BlackBerry používají, se Kanaďané naopak nevyjádřili. Jednání jsou prý důvěrná.

Spojené arabské emiráty jsou důležitým finančním centrem Blízkého východu. Mezinárodní letiště v Dubaji, které často využívají i zahraniční obchodníci, denně odbaví na 100 tisíc cestujících. Obavy tamní vlády z rizika používání chytrých telefonů se tak dostávají do přímého konfliktu s ambicemi SAE být obchodním a turistickým centrem oblasti.