Nejméně 45 lidí bylo zabito a dalších 93 utrpělo zranění při politicky motivovaných násilnostech v pákistánské obchodní metropoli Karáčí. Vyplývá to z nové bilance agentury AP, která se odvolává na místní nemocniční zdroje. Střety v Karáčí vypukly po pondělní vraždě představitele vládního Národního hnutí muhadžírů (MQM) a jeho bodyguarda.

Ráza Haidar byl zastřelen v mešitě, kam se šel pomodlit za usmrceného přítele. Doslova pár minut po jeho smrti byly v několika částech Karáčí zaznamenány potyčky, rabování a žhářství. Ještě dnes ráno zněla ve městě střelba.

Podle svědků se Karáčí propadlo do naprostého chaosu a anarchie. Uzavřeny byly školy, obchody i benzinové pumpy a život se prakticky zastavil.

Pákistánská vláda obvinila z Haidarovy vraždy hnutí Taliban a zakázanou militantní skupinu Sipahe sahaba Pákistán (Pákistánští strážci přátel Prorokových, SSP). "Podle dostupných informací to provedl Taliban a SSP," řekl federální ministr vnitra Rahmán Málik.

Málik rovněž oznámil, že v souvislosti s nepokoji bylo zadrženo 20 lidí a po městě byli rozmístěni policisté a příslušníci polovojenských jednotek, kteří mají znovu nastolit pořádek.

Nejnovější nepokoje obnovily obavy z nestability Karáčí, kde žije 18 milionů lidí a které je ekonomickým centrem země. Podle některých zpráv se sem stahují bojovníci Talibanu, jež vyhnala ofenziva pákistánské armády z jejich základen na severozápadě Pákistánu.

Někteří analytikové soudí, že nové násilnosti by mohly mít osudný dopad na pákistánskou ekonomiku. V Karáčí sídlí centrální banka i hlavní burza, jsou tu dva hlavní pákistánské přístavy a kanceláře většiny zahraničních společností investujících v Pákistánu.
"Toto by mohl být poslední hřebíček do rakve. Objem obchodů na burze byl beztak poslední dobou podprůměrný a toto by mohlo odradit zahraniční investory na pákistánském trhu," řekl ředitel místní makléřské firmy Árif Habíb.

Experti upozorňují, že všechny politické strany mají v Karáčí svá ozbrojená křídla a jsou zapleteny do zločineckých aktivit. Politicky motivovaného násilí využívají i místní gangy a drogové mafie.

Muhadžírové jsou urdofonní muslimští přistěhovalci, kteří přišli do Karáčí po rozdělení Indie v roce 1947. Tvoří 70 procent obyvatel města a prostřednictvím MQM dominují místní politické scéně.